Віктор Андрусів | Будівництво державної спроможності, і Великий перехід

Віктор Андрусів | Будівництво державної спроможності, і Великий перехід

Віктор Андрусів, Український інститут майбутнього

Якщо б мені треба було порадити всього лише одну книгу Зеленському для прочитання - це була б книга “Будівництво державної спроможності”. Взагалі, її треба прочитати всім хто займається державною політикою в Україні.

Я вже постив колись англомовні витяги з цієї книги у 2018 році, коли вона вийшла. В найближчі тижні вийде нове українське видання від Самміт-книга. І я маю велике бажання її пропіарити. І ось чому.

Книга фокусується на питанні, яке мало б мучити кожного "здорово мислячого" українця: чому приймаючи безкінечні чудові "стратегії" та "меморандуми" з МВФ - ми практично не досягаємо успіху? Це ключове питання, яке поставили автори, і їхня відповідь вбиває своєю простотою: більшість держав не спроможні виконувати декларації, стратегії і купу іншого нав'язаного ззовні, через брак ефективного управління.

Автори - практики, які понад 20 років працювали в країнах, що розвиваються, стверджують, що спроби перенести чужий досвід - переважно приречені на невдачу. Вони використовують дуже цікавий термін “успішна невдача”. Його суть в тому, що держава, яка не може виконати взяті на себе зобов’язання - починає імітувати виконання. Як правило, очільники держави займаються піарними маніфестаціями, як вони, наприклад, поборять корупцію, створюють якісь штучні орагнізації, надувають щоки тощо, але ключове - це ухиляються від досягнення і демонстрації конкретних результатів. Нікого не нагадує?

Будівництво державної спроможності Якщо б мені треба було порадити всього лише одну книгу Зеленському для прочитання -...

Опубліковано Victor Andrusiv Пʼятниця, 12 березня 2021 р.

Книга наголошує, що форма не породжує функцію. Якщо ви переносите форму якоїсь інституції з Заходу в свою країну - то вона не починає ефективно працювати, а скоріше імітує ефективність в інтересах продовження отримання міжнародної допомоги.

Простіше проілюструвати на прикладі, використовуючи західний досвід і допомогу - ви можете збудувати дуже сучасну школу, але західний досвід і збудована школа, не дають відповіді як вам збільшити успішність учнів, оскільки фактори цього різні у всіх країнах. Більше того, в книжці зроблена радикальна заява, що кореляція між демократією і успішним розвитком країни слаба, тоді як кореляція між ефективним державним управлінням і розвитком - дуже сильна (Сингапур і Південна Корея - гарні приклади).

Виходячи зі свого багатого досвіду автори пропонують власну модель створення ефективних інститутів. І, "о шок", суть цього підходу в тому, щоб самостійно шукати рішень для своїх проблем, а не сподіватись на міжнародну допомогу. Вони запропонували підхід, який назвали "проблемно-орієнтована ітераційна адаптація". Щоб легко пояснити цей складний термін, автори пропонують зробити вправу: вам треба пройти по невідомій місцевості довгий шлях. Як ви це будете робити? Очевидно, що спочатку ви будете вести розвідку і багато експериментувати, вам треба буде зібрати команду, сформувати мотивацію, шукати рішення для нових дуже конкретних проблем. Це і є суть підходу: експериментуйте з рішеннями, виділяйте успішні, розбудовуйте інституційну спроможність навколо малих перемог ( посилюйте творців цих перемог, масштабуйте досвід тощо).

Загалом у книзі дуже багато порад і кейсів, як перебудувати старі інституції, як подолати спротив системи тощо. Зі всього, що я читав за багато років - ця книга найбільш адекватне для нашої реальності, на відміну від різних Робінсонів та Аджемоглу.

То ж шукайте українську версію в книгарнях за кілька тижнів. А я ще буду багато цікавого постити з книги.

Великий перехід.

Вчора купляв шини. Відстояв в черзі. Підходжу до каси: "Карткою можна? - Ні. Тільки готівка". Шини не дешеве задоволення, і зрозуміло, що приймати великі суми на рахунок значно вигідніше. Тому, скоріше за все, має місце класичне ухилення від податків. Масштаб просто надзвичайний, оскільки я стояв в черзі 20 хв. І от я задумався над тим, чи можна в принципі подолати цю прірву? Ніякі закони, ніяких заклики і санкції РНБО - не можуть змінити мислення, за яким не платити податки - вигідно, не співпрацювати з державою вигідно. Ніякі амністії капіталу, чи зменшення податків не поміняють цього підходу. Але рішення є.

Держава з брудного листа

Більшість реформ розробляються так, ніби держава існує з чистого листа. "От ми зараз як рубанемо, розженемо, продамо і буде щастя". На жаль, ці історії починають буксувати в державі з брудного листа.

Будь-яка реформа робиться в готовому середовищі. В якому є: корупція, олігархи, патерналістське мислення, війна, зовнішній тиск тощо. Все це є брудним листом, і проектування реформи має відразу включати цю реальність, щоб бути ефективною. А якщо включати цю реальність, то доведеться прямо говорити, що швидких змін не буде, а таке український виборець не любить. Хоча по факту всеодно ніяких швидких змін не наступає.

Окрім стандартного "бруду" існує "велика прірва". Суть цієї прірви в тому, що існуюча реальність - це не набір корупційних історій на хороших людях. Це - система, і в ній ви не можете ламати щось окремо, щоб не ламалось все. Ви хочете зменшити податки - ви збільшуєте діру в пенсійному фонді. Ви хочете підняти тарифи до обгрунтованого рівня - ви збільшуєте субсидії до не реального рівня. Ви хочете викинути олігархів зі схем - вони викидають ваш рейтинг з каналів. І тому подібне, і так без кінця.

Мораль цього полягає в тому, що "простих рішень і результатів" не може бути в принципі. В такій ситуації треба шукати інший шлях.

Перехід.

Колись я вже писав, що економіка і держава, як і все в нашому світі, це поле боротьби добра зі злом. І в нашій українській реальності існує ефективна робоча інфраструктура зла. Тоді як у добра існують тільки сім кіл пекла. Ми всі без проблем знаємо як, а в разі потреби за кілька дзвінків знайдемо, безналити кошти без сплати податків. Ми завжди без проблем знаходимо виходи на того “хто порішає”, і він\вона часто рішають. Для цього нам зовсім не треба напрягатись, завжди знайомий, родич, однокласник без проблем нам підженуть "потрібний контакт".

Однак, що відбувається, коли ти хочеш щось зробити чесно? Починаються сім кіл пекла. Почнеш надто справно платити податки - податкова ще тобі штрафи в догонку накидає. Спробуєш чесно взяти кредит - влетиш по повній на відсотки, будеш платити закордон відкрито кошти (мій кейс) - винесуть мозок фінмоніторингом і т.п. Фактично, в нас створені антиздорові умови, коли вигідно бути корупціонером, рішалою, обнальщиком, і абсолютно не вигідно бути чесним порядним підприємцем. Останнє словосполучення у нас навіть має іншу назву - лох.

Так-от, ніякі шокові терапії, бліцкриги - це не розрубають. Стратегія виходу з цього має полягати у вигідному переході на світлу сторону. Бути чесним в нашій країні не вигідно, але це точно не має бути ще й принизливо. Так, ми не можемо різко зменшити податки, але ми можемо робити так, щоб ті хто їх справно платить мали особливий статут: були захищені від перевірок, свавілля, мали окреме "вікно" у владі тощо. Політика має полягати в тому, щоб стимулювати цей перехід. Якщо ти возиш через митницю товар і до тебе кілька років жодних питань, то ти маєш попасти в реєстр доброчесних, і мати переваги при огляді, проїзді тощо. Якщо ти добровільно декларуєш свої доходи, то ти маєш мати переваги при отриманні кредитів: нижчий відсоток (бо ризик менший), простіші умови тощо. Добро має ставати конкурентним. І як наслідок, це стимулюватиме загальні позитивні зміни. Чим більше людей почне платити податки, тим легше буде закрити діри, а відповідно і почати знижувати навантаження для “доброчесних”. Має бути розроблена нова державна політика стимулювання доброчесності. Так скоріше за все, рішали відразу зроблять собі паралельні фірми і будуть їх чесно вести, або знайдуть інші лазійки. Але навіть це вже буде великим плюсом.

"Ти маєш робити добро зі зла, бо його більше немає з чого зробити" - Р.П. Уоррен

Великий перехід Вчора купляв шини. Відстояв в черзі. Підходжу до каси: “Карткою можна? - Ні. Тільки готівка”. Шини не...

Опубліковано Victor Andrusiv Вівторок, 6 квітня 2021 р.