Цікавий парадокс саме цього блоку дослідження. Жителі міста Суми не вважають місто ні політичним, ні економічним, ні фінансовим, ні промисловим, ні аграрним, на транспортним центром країни. Очевидно, що так воно об'єктивно і є. Натомість відчуття гордості за те, що сумчани громадяни України та жителі міської громади - є достатньо високим.
Індекс оцінки можливостей та свобод міста Суми - 3,2 бали, де 1 означає "жахливо", а 5 - "відмінно". І це 20 місце для Сум серед всіх обласних центрів України на сьогоднішній день.  Такі дані шостого поглибленого дослідження у сфері місцевого самоврядування в Україні, проведеного соціологічною групою "Рейтинг" від імені Центру аналізу та соцілогічних досліджень Міжнародного республіканського інституту.
Індекс якості надання муніципальних послуг у місті Суми - 2,9. Де 0 балів ознаає "жахливо", а 5 балів - "відмінно".
З 1 січня 2020 року пацієнт матиме гарантований від держави безкоштовний пакет медпослуг, які надаються в закладах вторинного/спеціалізованого рівня.
У червні 2019 року делегація експертів, службовців та голів громад з Сумщини, Київщини та Чернігівщини за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" здійснила навчальний візит у громади землі Саксонія-Анхальт, Німеччина, де вивчали німецький досвід сталої мобільності. 
27 червня 2019 року до Сум завітала делегація з Києва, Одеси, Полтави, Бєльці [Молдова] та Швейцарії аби обмінятися досвідом у відкритті інноваційних сервісів для людей, які вживають наркотики. 
Заробітчанство сьогодні стало загальносвітовим трендом. Проте, як правило, 40% з них повертаються і намагаються розвивати бізнес в своїй країні.
17 травня 2019 р. відбувся семінар на ТОВ "Керамейя" "Енергоефективні рішення для ОТГ. Альтернативне теплопостачання в АПК". На сьогодні ТОВ "Керамейя" для міста Суми є одним з бюджетоутворюючих підприємств і одним з лідерів у виробництві клінкерної цегли. Кілька років тому закриття/санкції російського ринку для цілого ряду українських виробників боляче вдарило по промисловості регіону.
З прийняттям у вересні 2017 року Закону України "Про освіту" в освітній простір було введено новий інститут – піклувальні [наглядові] ради, які фактично мають прийти на зміну батьківським комітетам та запровадити своєрідний патронатний рух у закладах освіти.
Одним із найвагоміших чинників розвитку сучасного суспільства є освіта, у тому числі інклюзивна. І її розвиток має бути безумовним пріоритетом на усіх рівнях, у тому числі й на рівні області.