Версія для друку

Перший діалог для створення Шосткинської госпітальної ради

6 березня 2019 року Сумський "Центр розвитку місцевого самоврядування", що створений в рамках Програми "U-LEAD з Європою" та за підтримки Мінрегіону України в приміщенні Шосткинської міської ради організував круглий стіл на тему: "Організаційні та фінансові питання розбудови Шосткинського госпітального округу" 6 березня 2019 року Сумський "Центр розвитку місцевого самоврядування", що створений в рамках Програми "U-LEAD з Європою" та за підтримки Мінрегіону України в приміщенні Шосткинської міської ради організував круглий стіл на тему: "Організаційні та фінансові питання розбудови Шосткинського госпітального округу"

Учасники зустрічі обговорили положення про госпітальну раду, хід виконання плану заходів для формування Шосткинського госпітального округу та основні напрями реформування медичних закладів в Шосткинському госпітальному окрузі.

Партнерами стали Управління охорони здоров'я Сумської ОДА та керівники міст та ОТГ Сумської області, які увійшли в межі Шосткинського госпітального округу.

Наступним етапом після реформування первинної ланки, у 2019 р. розпочинаються зміни в системі фінансування екстреної та вторинної [спеціалізованої] медичної допомоги.

Перед початком семінару всі присутні оглянули відділення Шосткинської центральної районної лікарні. Головний лікар Шосткинської ЦРЛ Олег Штогрин ознайомив із роботою відділень. Наочно продемонстрував шлях надання невідкладної допомоги.

У заході взяли участь представники районів, міст та ОТГ, що входять до Шосткинського госпітального округу відповідно до розпорядження КМУ від 16 січня 2019 року: м. Шостки, Шосткинського району, Середино-Будського району, Ямпільського району, Дружбівської та Зноб-Новгородської ОТГ [керівники ОМС, керівники закладів охорони здоров'я, експерти].

У вітальному слові перший заступник голови Сумської облдержадміністрації Вадим Акперов зазначив, що реформи повинні робитися комплексно.

"Зробивши багато кроків по первинці, на часі у нас вторинна ланка, яка буде спиратися саме на госпітальні округи. Шосткинський госпітальний округ є одним з 6-ти затверджених. Є багато завдань і необхідно спільно напрацювати план заходів, аби Шосткинський госпітальний округ міг працювати і був реалізований. Наразі ми бачимо потенціал. Тих потужностей центральної районної лікарні вистачить, аби працювати в тих рамках та на тій території, яка намічена Шосткинським госпітальним округом", - сказав Вадим Акперов.

Він наголосив, що обласна державна адміністрація зацікавлена в тому, щоб Шосткинський госпітальний округ повністю запрацював і відповідав всім тим вимогам і нормам, які декларує держава.

На переконання Шосткинського міського голови Миколи Ноги, наразі це можливість для кожного госпітального округу провести необхідну роботу і стати кращими.

Перші кроки м. Шостка вже зробила. "Ми на сесії обрали представників у госпітальну раду. Наступний крок – створення госпітальної ради. Робота у лікарні проводиться постійно. Над оновленням працюємо останні 15 років для обслуговування пацієнтів, що проживають на Півночі Сумщини. Ми розуміли, що така тенденція буде і концентрація медзакладів також. Тож працювали над тим, щоб створити позитивний імідж нашої лікарні і необхідні умови, обладнання", - сказав очільник Шостки.

Від м. Шостка представниками до госпітальної ради було обрано 4 фахівця [заступник Шосткинського міського голови Ніна Сиваєва, головний лікар Шосткинської центральної районної лікарні Олег Штогрин, головний лікар Шосткинської дитячої лікарні Тетяна Гончар і головний лікар Шосткинської стоматологічної поліклініки Ніна Цецерська].

знімок екрана о 12.46.55

Центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило, місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня.

Центром госпітального округу може бути населений пункт, що географічно є найближчим до центру округу, де розташована багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування.

Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям.

МОЗ по суті не втручається у формування мережі, він тільки надає оновлені вимоги до лікарень І та ІІ рівнів.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 16 січня 2019 р. № 17-р було затверджено перелік та склад госпітальних округів Сумської області.

знімок екрана о 17.06.32

Створено 6 госпітальних округів: Сумський, Глухівський, Конотопський, Охтирський, Роменський, Шосткинський.

Додаток
до розпорядження Кабінету Міністрів України
від 16 січня 2019 р. № 17-р

ПЕРЕЛІК ТА СКЛАД 
госпітальних округів Сумської області

Найменування госпітального округу

Склад госпітального округу

Сумський госпітальний округ

усі заклади охорони здоров’я, що забезпечують надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню (далі — заклади), розміщені на території:

м. Сум

м. Лебедина

Сумського району

Білопільського району

Краснопільського району

Лебединського району

Глухівський госпітальний округ

заклади, розміщені на території: 
м. Глухова

Глухівського району

Кролевецького району

Путивльського району

Конотопський госпітальний округ

заклади, розміщені на території:

м. Конотопа

Конотопського району

Буринського району

Охтирський госпітальний округ

заклади, розміщені на території:

м. Охтирки

Охтирського району

Великописарівського району

Тростянецького району

Роменський 
госпітальний округ

заклади, розміщені на території:

м. Ромен

Роменського району

Липоводолинського району

Недригайлівського району

Шосткинський госпітальний округ

заклади, розміщені на території:

м. Шостки

Шосткинського району

Середино-Будського району

Ямпільського району

Завдання госпітального округу – не просто створити. Він сам працювати не буде. Якщо буде необхідне оснащення, персонал – тоді сюди будуть їхати люди. Якщо цього не буде, то ніхто тут не буде лікуватись. Тобто, він буде не жити, а формально існувати на папері.

Директор Сумського "Центра розвитку місцевого самоврядування" Олександр Хоруженко наголосив, що будь-яке  недопрацювання у цьому напрямку  відбивається на спроможності громади, її бюджетному розвитку.

Зі свого боку запропонував підтримку. "З 1 квітня наші сусіди – Полтавська область, входить у експериментальну реформу вторинної ланки. Ми домовились, що у травні-червні місяці вони готові прийняти делегацію із Сумщини, аби поділитися досвідом і напрацьованою нормативною базою по своїм госпітальним округам на найближчі 5 років. Роз’яснити питання, які можуть виникнути по роботі госпітальних рад", - зазначив Олександр Хоруженко.

Начальник управління охорони здоров'я Сумської ОДА Сергій Бутенко нагадав присутнім про Постанову КМУ №932 про створення госпітальних округів. Фахівець наголосив, що до обговорення цього питання активно залучали всіх причетних спеціалістів і дійшли висновку, що на Сумщині необхідно саме 6 госпітальних округів.

Основні критерії – час доїзду до пацієнта і радіус від лікарні 60 км.

Тобто, якщо б ми зробили 5 госпітальних округів, то 182 населених пункта області залишаються поза межею доступності, а це майже 75 000 населення. Такий формат – оптимальний для області, зважаючи на географічні особливості. Протяжність: 330 км - Північ-Південь, 130 км – Схід-Захід. Щільність населення Сумщини менше від загальноукраїнського показника [75 проти 42], а у Ямпільському районі є і 14 людей на 1 км.

НСЗУ буде відшкодовувати кошти напряму на госпітальні округи.

Головний спеціаліст Управління охорони здоров'я Сумської ОДА Галина Хомета наголосила на необхідності проведення роз’яснювальної роботи серед населення.

Розповідати про принцип роботи госпітального округу, пояснювати необхідність перепрофілювання чи, навпаки, підсилення роботи лікарняного закладу.

Радник з юридичних питань Сумського ЦРМС Марина Лобова визначила квоти районів та ОТГ в майбутній госпітальній раді. Охарактеризувала її повноваження та надала поради щодо організації її ефективної роботи.

Основний документ – примірне положення про госпітальний округ.

Госпітальна рада – консультативно-дорадчий орган, який не приймає самостійних юридичних рішень. Госпітальна рада визначає проблемні питання, координує дії в межах госпітального округу і приймає рекомендації щодо організації медичного простору на території і куди будуть спрямовуватися кошти.

Основні повноваження госпітальної ради:

  • Вироблення пропозицій/рекомендацій щодо трансфертів між бюджетами;
  • Розробка проекту плану розвитку;
  • Подання пропозицій щодо реорганізацій і перепрофілювання закладів, які надають вторинну допомогу.

Орган, який приймає рекомендації і подає на розгляд місцевим радам, які на підставі поданих рекомендацій приймають рішення, що мають юридичне значення.

Починаючи з 2020 року, медичні заклади вторинного рівня фінансуватимуться за принципом "гроші ходять за пацієнтом". Ціна медичної послуги - встановлена НСЗУ, а не різна для лікарень, чи окремих госпітальних округів.

Кількість ліжкомісць, відповідно до яких лікарні раніше отримували фінансування, відтепер коригуватимуться на місцях, залежно від потреб.

Для Шостинського госпітального округу це можливість розширення за рахунок пацієнтів із сусідньої Чернігівської області. За словами головного лікаря Шосткинської центральної районної лікарні, наразі 10% пацієнтів, які обслуговує медзаклад – із Чернігівщини. [показник по пологах ще більший – 20%].

Представники громад зійшлися на тому, що медична реформа працює і вони зацікавлені у тому, аби госпітальний округ розвивався і став одним із кращих. Основною складністю називають ремонт дороги "Шостка-Ямпіль-Середина-Буда". Якщо він не буде виконаний, то витримувати вимоги щодо доставлення пацієнта до лікарні 2-го рівня буде неможливо. Вадим Акперов сказав, що обласна влада знає про цю проблему і зазначена ділянка внесена у перелік доріг, які наразі знаходяться на розгляді в Укравтодорі.

Згідно з розпорядженням голови Сумської ОДА Миколи Клочка №108 від 19.02.2019 р. до 15 березня 2019 року у всіх госпітальних округах Сумської області мають бути створені госпітальні ради. Шосткинська міська та Шосткинська районна ради вже прийняли рішення про делегування представників до її складу. Інші учасники також оприлюднили інформацію про кандидатури делегатів. Для сформованості госпітальної ради достатньо такого рішення ще з боку однієї з рад та делегування двох членів.  Оскільки делегування має відбуватися на основі рішень сесії ради [а не розпорядженням голови], представники від рад ініціюватимуть зібрання позачергової сесії перед депутатами.

По темі