Якісне інклюзивне навчання не може відбуватися у порожніх стінах

На Сумщині щороку збільшується кількість дітей, які потребують і яким організовано інклюзивне навчання На Сумщині щороку збільшується кількість дітей, які потребують і яким організовано інклюзивне навчання

Одним із найвагоміших чинників розвитку сучасного суспільства є освіта, у тому числі інклюзивна. І її розвиток має бути безумовним пріоритетом на усіх рівнях, у тому числі й на рівні області.

фото11

На Сумщині щороку збільшується кількість дітей, які потребують і яким організовано інклюзивне навчання.

Для цього у регіоні функціонує 101 заклад загальної середньої освіти з інклюзивними класами, а також 20 інклюзивно-ресурсних центрів. Станом на 20.05.2019 ресурсну кімнату створено у комунальній установі "Інклюзивно-ресурсний центр Сумської районної ради Сумської області" та 10 закладах загальної середньої освіти [Червонослобідській ЗОШ, Куземинській ЗОШ, Князівському НВК, Охтирській ЗОШ №6, Глухівській ЗОШ №1, Лебединській ЗОШ №1, Успенській ЗОШ, Грунській ЗОШ, філії Тростянецького ЗЗСО №5, Сумському НВК №16].

фото12

Натомість, ці заклади майже не оснащені сучасним інтерактивним обладнанням, яке надає можливість справжнього розвитку дітям, адже, виділення приміщення та проведення у ньому ремонту – це лише формальність, яка не забезпечує виконання завдань інклюзивної освіти.

Минулого року Сумський Центр розвитку місцевого самоврядування організовував навчальні поїздки до інших регіонів з метою обміну досвідом у галузі освіти. В ході одного з таких навчальних візитів до Дніпропетровської області, учасники побачили сучасне інтерактивне обладнання, яке використовується, насамперед, для інклюзивної освіти дітей та реабілітації, але також може застосовуватись і для звичайних навчальних програм [наприклад, інтерактивна підлога, пісочниця, панель].

Таким обладнанням наразі активно оснащуються освітні заклади й по іншим регіонам України.

фото19

В зв’язку із зазначеним, Сумський Центр розвитку місцевого самоврядування наприкінці 2018 року ініціював придбання такого обладнання для дітей Сумської області в рамках обласної комплексної програми "Освіта Сумщини у 2019-2021 роках" та звертався з відповідною пропозицією до Сумської обласної ради.

У травні 2019 року в офісі Центру також було організовано проведення круглого столу на тему "Створення сучасного інклюзивного простору" під час якого разом з представниками місцевих рад та керівництвом обласної влади обговорили питання можливості придбання такого сучасного інтерактивного обладнання для інклюзивно-ресурсних центрів або опорних шкіл Сумської області, в яких є класи з інклюзивним навчанням, на умовах співфінансування з обласного бюджету та місцевих бюджетів громад, які є засновниками таких закладів.

фото20

Підіймалося це питання й на апаратній нараді при голові Сумської обласної державної адміністрації у червні 2019 року.

Слід зазначити, що наразі цією галузевою програмою закладено значний фінансовий ресурс, необхідний для її реалізації, який становить 368272,9 тис.грн. На 2019 рік передбачено витрат у розмірі 301839,4 тис.грн., у тому числі коштів державного бюджету 1416,9 тис.грн., обласного бюджету 73876,3 тис.грн., місцевих бюджетів 220727,2 тис.грн., з інших джерел 5819,0 тис.грн.

В рамках цієї Програми з метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти передбачено й такий напрям діяльності як "Реалізація та поширення моделі інклюзивного навчання в закладах освіти".

В межах цього напряму передбачається:

  • розширення мережі інклюзивних класів (груп) у закладах загальної середньої та дошкільної освіти;
  • створення та придбання обладнання для ресурсних кімнат в інклюзивно-ресурсних центрах, закладах загальної середньої освіти.

фото3

За словами керівника апарату Сумської обласної державної адміністрації Дмитра Живицького, організація освітнього простору повинна будуватися на інклюзивних цінностях, злагодженій роботі колективу, удосконаленні програм і методів навчання та, звичайно ж, на універсальному дизайні.

Отже, у разі дійсного розуміння цієї проблематики та підтримки на рівні області, таке обладнання може бути придбано за цією Програмою.