Виклики для громад Сумської області під час реформи вторинної/спеціалізованої ланки охорони здоров'я

З 1 січня 2020 року пацієнт матиме гарантований від держави безкоштовний пакет медпослуг, які надаються в закладах вторинного/спеціалізованого рівня.

"Основні виклики для органів місцевого самоврядування та медичних закладів вторинного рівня в контексті реформування закладів охорони здоров’я вторинного рівня" - так називався семінар, який був 28 серпня 2019 року організований Сумським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми "U-LEAD з Європою", за партнерської співпраці з Сумською обласною державною адміністрацією.

69267070 2710688432296168 5112784027559919616 n

На заході були присутні представники влади районів, міст та об’єднаних громад, а також керівники районних лікарень Сумщини. Спільно з експертом з впровадження медичної реформи на місцевому рівні, тренером з управління медзакладом програми "U-LEAD з Європою" Алісою Макаріхіною відбувалося обговорення програми медичних гарантій, пакетів медпослуг на вторинному рівні та вимоги їх надання, укладення договорів з НСЗУ для медзакладів вторинного рівня, взаємодії первинної меддопомоги та органів місцевого самоврядування тощо.

sorada.gov.ua 0829 123110 01

Аліса Макаріхіна розповіла, що буде з зарплатами лікарів, куди підуть гроші, чи буде скорочення лікарень, за що пацієнту доведеться платити, а які послуги йому покриє держава. Утім зазначила, що остаточно програма медичних гарантій формуватиметься разом з бюджетом на 2020 рік.

"З 1 січня 2020 року пацієнту гарантуватиметься від держави безкоштовний пакет медичних послуг, які надаються в закладах вторинного рівня. Кожен із нас матиме право самостійно обирати заклад, для цього у нього повинна бути підписана декларація з сімейним лікарем та направлення від нього на вторинний рівень лікування. Пацієнти, у яких декларації немає, не зможуть пройти планове лікування та консультування зі спеціалістом. Екстрена допомога пацієнту надаватиметься в будь-якому випадку, незалежно від того, є угода з лікарем первинки чи ні", – повідомила експерт.

sorada.gov.ua 0829 131616 05

За її словами, саме декларація дає доступ до електронної бази і лише завдяки їй лікар зможе оформити електронне направлення пацієнта. Усі записи робитимуться лише в електронному вигляді. Тож Аліса Макаріхіна закликала укласти договори з лікарями тих жителів Сумщини, які ще цього не зробили.

Серед пріоритетів вторинної ланки медичної допомоги вона назвала пологи та неонатальну допомогу, серцево-судинні хвороби, онкологію. Гостя з Києва наголосила, що медзаклади будуть простимульовані фінансово, аби інвестувати в діагностичне обладнання, щоб на якомога ранніх етапах проводити діагностику за направленням сімейних лікарів.

Також акцентувала увагу на тому, що до медреформи повинні активно долучитися органи місцевого самоврядування. Тоді вона пройде більш вдало і безболісно.

sorada.gov.ua 0829 123204 02

Серед іншого Аліса Макаріхіна подякувала директору Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування Олександру Хоруженку за його методичну допомогу у впровадженні медичної реформи на теренах Сумської області. Натомість Олександр Хоруженко пообіцяв і надалі працювати у цьому напрямку.

"Наступні кілька місяців ми будемо продовжувати консультувати головних лікарів, а також голів ОТГ та керівників місцевих відділів охорони здоров’я та співпрацювати з ними щодо створення необхідних умов у закладах, щоб реформування "вторинки" для них пройшло безболісно та ефективно", - запевнив директор Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування.

69240788 1108328632889171 8911732521276801024 n

Всі медустанови України почнуть укладати договори з НСЗУ до кінця 2019 року. Заявки на укладання договорів і самі договори будуть в електронному вигляді. Це складний процес. Ми зараз активно готуємо всю країну до цього. Всі медичні установи повинні зробити домашню роботу, так як це було з первинним рівнем: вони повинні реорганізуватися в комунальні, державні або казенні підприємства, а також бути комп'ютеризованими і підключеними до eHealth. 

Це величезна робота, яка передбачає участь багатьох гравців - не тільки головного лікаря, але і місцевої ради, мера, а у випадку з національними лікарнями - МОЗ, Кабміну та інших відомств.

Політика оплати праці працівникам визначатиметься з наступного року менеджментом лікарні спільно з колективом у колективному договорі. Сума буде залежати від кількості наданих послуг або це може бути ставка та премії, варіанти можуть бути різні. Чого точно не буде – це тарифної сітки. Зараз лікар - бюджетник, він знає, що в тарифній сітці у нього категорія, і він може отримувати 6,2 тис. грн, не більше і не менше. Реформа скасовує тарифні сітки, лікарі перестають бути бюджетниками, вони стають вільними найманими працівниками, а їхня зарплата обговорюється в їхніх договорах. 

Вже зараз змінюється роль місцевого самоврядування в контексті впровадження реформи охорони здоров'я. Раніше місцева влада володіла лікарнями, але вона не мала відчуття власності.

Чиновники займалися перерозподілом грошей, які йшли з центру. А тепер гроші автоматично підуть з Національної служби у лікарню за послуги, які видно у електронній системі, і місцеві чиновники вже нічого не перерозподілятимуть.

Нарешті прийшов час їм зайнятися своєю лікарнею: зробити місцеву програму, закупити обладнання, зробити ремонт. Це їхній прямий обов’язок як власника.

70224071 2514167135478123 6017233934562099200 n