Сумські парадокси: губернатор Чмирь працював в 2-3 рази ефективніше за президента Януковича [2013]
- Ukrainian Innovation Lab
- Опубліковано в Події
![Сумські парадокси: губернатор Чмирь працював в 2-3 рази ефективніше за президента Януковича [2013]](/media/k2/items/cache/be76d1a55ee5ffb3b2dc895570c95b36_L.jpg)
В цілому, абсолютно позитивно схвалювали ініціативи вже тепер екс-губернатора Юрія Чмиря близько 35% опитаних респондентів, і тільки близько 15% - абсолютно негативно. Приблизно половина опитаних сумчан ставиться до його ініціатив нейтрально, а за 10-бальною шкалою довіри він отримав 6,24 бали. І це є, в принципі, дуже пристойним результатом.
Це вихідний і базовий результат; але спробуємо його зафіксувати і проаналізувати детальніше.
На нашу думку, Юрій Чмирь досяг в 2010-2013 рр. і стабільно утримував такі рейтинги завдяки ряду факторів:
- По перше, в інформаційному просторі був сформований frame [кадр, рамка], що Юрій Чмирь – успішний менеджер, доводить всі справи до кінця, за свої слова відповідає, - такий собі джентльменський набор уявлень про характеристики даної персони. Цю картинку формували всі підконтрольні ЗМІ три роки, ця інформаційна бульбашка піддувається постійно, в більшості – на рівному місці. І в цих умовах люди приймають рішення, в нашому випадку – поставили 6,24 бали за його ініціативи.
Обов'язковою умовою його фрейму стала незавершеність інформації про реальний стан речей, дійсність. Тобто, якщо він патріот і розбудовує кадетський рух, то обов’язково повинні бути зрадники, і йому на них потрібно вказати. Якщо він антифашист, то обовязково потрібно знайти фашистів. Якщо він реформує житлово-комунальну інфраструктуру, то є той, хто шкодить і підбурює народ і т.д.
Ці пустоти постійно потрібно заповнювати доносами, інтригами, інформаційними провокаціями…
Оскільки опозиційне інформаційне поле практично сформоване не було, то з цим фреймом по-суті ніхто серйозно не боровся. Він успішно жив до вересня 2013 року, коли Кабмін оприлюднив 27 місце Сумської області в загальному рейтингу по країні. На час прийняття рішення президентом про його відставку у грудні 2013 року, цей фрейм був практично зруйнований.
- По друге, сформований Юрієм Чмирем його власний frame успіху скоріше за все, не передбачав з самого початку, але на кінець 2013 року призвів до парадоксу.
Згідно результатів цього соціологічного дослідження, абсолютно позитивно схвалюють роботу президента Віктора Януковича у Сумах 2% опитаних сумчан, ще 16% - відносно задоволені його роботою. А близько 73% сумських респондентів в тій чи іншій мірі не задоволені роботою президента.
Виходить, що Юрій Чмирь працював в 2-3 рази ефективніший за президента. Принаймні, в очах сумських виборців. За Віктора Януковича у Сумах сьогодні готові проголосувати тільки 6% опитаних сумчан, ще 6% - ймовірно готові його підтримати; натомість 45% - не підтримають за жодних обставин.
Така архітектура політичної дистанції, де гарний губернатор і поганий президент штучно довгий час стабільно підтримувалася авторами згаданого фрейму в сумському медіа-просторі.
- По третє, сформований Юрієм Чмирем frame також не став ефективним в тісній співпраці в тандемі губернатор-мер. Не дивлячись на формальний політичний союз, стосунки губернатора Юрія Чмиря та мера Сум Геннадія Мінаєва на кінець 2013 року, тільки 2% сумчан назвали рівноправними і доброзичливими. 33% опитаних вважали їхні стосунки напруженими, а ще 11% - недоброзичливими.
В результаті маємо співвідношення 21% до 44% респондентів – тих, хто бачить доброзичливість у стосунках та тих, хто бачить неприязнь. В громадській думці з ініціативи команди піарщиків екс-губернатора була сформована і домінувала ситуація ворожнечі цих двох політиків.
Сумчани чітко почали бачити протиставлення цих двох політиків, не було жодного електорального зміщання. На нашу думку, причиною цьому є роль Геннадія Мінаєва, яку йому відвів Юрій Чмирь у своєму frame. Це роль якраз заповнювача пустот в його незавершеності інформації про реальний стан речей – йому була приготована роль бути завжди в усьому крайнім і винним.
Проте, брак довіри між мером та губернатором, на думку сумчан, є незначним чинником, який міг б заважати ефективно розвиватися місту Суми. Важливішими факторами для розвитку Сум респонденти вважають [за п'ятибальною шкалою]: обмеженість міського бюджету - 4,21 бали, кризові явища в економіці 3,87 бали, небажання центральної влади підтримувати місто з протестними настроями – 3,71 бали.