Україна - це failed state. Таким є головний меседж Росії для Заходу

Україна - це failed state. Таким є головний меседж Росії для Заходу

16 червня 2020 року американська компанія Graphika опублікувала звіт, в якому виклала результати свого дослідження дезінформації в інтернеті.

Разом з дослідними командами Facebook, Twitter, Medium і Reddit, Graphika вивчила 2500 одиниць контенту, розміщених в соціальних мережах і на локальних форумах від Пакистану до Австралії з початку 2014 року і до квітня 2020 року.

зауваження 2020 06 28 192438

Третина цих фейків стосується України. Найпопулярніша теза – "Україна – це failed state". В постах підкреслювалося, що Україна – корумпована держава, де при владі перебувають неонацисти.

Для розміщення фейків мережу використовувала 300 сайтів і платформ. Серед них – LiveJournal, Facebook, Blogspot, WordPress, Reddit, Medium, Twitter. Фейки розміщували на семи мовах – російською, англійською, німецькою, французькою, іспанською, шведською та українською.

2

1

Це не єдина мережа, за допомогою якої Росія намагається впливати на світовий порядок. Graphika так і не змогла встановити, хто стоїть за цією мережею фейків.

Були підозри, що це може бути Головне розвідувальне управління або Агентство інтернет-досліджень з Cанкт-Петербурга, відоме як "Ольгинська фабрика тролів", але вони не підтвердилися.

Однак характер контенту і джерела його поширення свідчать про його російське походження.

3

Найактивнішим і впливовим у всій мережі є користувач Blue Man. З початку 2014 року його написав в LiveJournal 226 постів, які мали значне охоплення. Спочатку вони були спрямовані проти російської опозиції і Олексія Навального.

Після Майдану характер постів Blue Man почав писати про Україну. Тон його постів в основному глузливий і саркастичний – він висміює корупцію в Україні і пише про неонацистів при владі. У своїх постах він вживав українські слова – “перемога”, “незалежність”, "свідомі" – з метою глузування.

Учасники мережі поширювали дезінформацію про колишнього президента України Петра Порошенка, міністра фінансів Наталії Яресько та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.

25 травня 2015 анонімний користувач опублікував на сайті cyberguerrilla.org текст про те, що США висувають кандидатуру Петра Порошенка на Нобелівську премію миру. Цю інформацію підхопили кілька англомовних, німецькомовних і російськомовних джерел. В статтю був вставлений ролик на YouTube, де машинний голос зачитує повідомлення про висунення Порошенка.

24 березня 2016 року з’явилися фейковий лист міністра фінансів України Наталії Яресько до і. о. заступника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Вікторії Нуланд з проханням допомогти перенести голландський референдум щодо угоди ЄС з Україною. Наталія Яресько сама виявила цей фейк і спростувала його в Twitter.

25 березня 2015 року в мережу потрапило "лист" американського сенатора прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку. У ньому Коркер закликав останнього зменшити етнічну напруженість в Україні. Цей лист було відразу спростоване як фейк, в ньому багато помилок і невластивих для англійської мови виразів.

Також був спростований інший фейк: про те, що "Правий сектор" готує бійців для Ісламської держави (ISIS). Його автори замість абревіатури ISIS використовували в постах IG, кальку з російського "Ісламська держава".

Крім України, мережу фабрикувала фейки проти Туреччини, Німеччини, США, Великобританії, країн Балтії. Після того, як Туреччина в 2015 році збила над своєю територією російський літак, в інтернеті з’явилося безліч публікацій про геноцид вірмен на початку ХХ століття. Автори фейків звинувачували канцлера Німеччини Ангелу Меркель в алкоголізмі, а президента Литви Далю Грібаускайте – у співпраці з КДБ.

Що далі

Автори дослідження відзначають, що мережа дезінформації продовжує діяти і виробляти контент досі. Однак вони сумніваються в ефективності такої мережі – багато повідомленнь створювалися одноразовими акаунтами і лише кілька фейків стали вірусними.

В середньому один акаунт в мережі живе не більше семи хвилин – з’являвся, публікував повідомлення і зникав. На думку фахівців Graphika, це робилося для того, щоб убезпечити себе від служб безпеки інших держав.

Однак були випадки, коли фейки досягали своєї мети. У 2016 році російська мережа поширювала фейки проти опонента Дональда Трампа Хілларі Клінтон і її чоловіка Білла Клінтона. Хілларі звинувачували в корупції, а її чоловіка – в подружній невірності. Тролі також намагалися вплинути на результати виборів у Франції, Німеччині та Великобританії, але безуспішно.

 

Тролі також намагалися вплинути на результати виборів у Франції, Німеччині та Великобританії.

Автори дослідження відзначають, що мережа дезінформації продовжує діяти і виробляти контент досі. Однак вони сумніваються в ефективності такої мережі – багато повідомлень створювалися одноразовими акаунтами і лише кілька фейків стали вірусними.

В середньому один акаунт в мережі жив не більше семи хвилин – з’являвся, публікував повідомлення і зникав. На думку фахівців Graphika, це робилося для того, щоб убезпечити себе від служб безпеки інших держав.

Практично жодна з публікацій операції протягом шести років діяльності не досягла будь-якого вимірюваного залучення щодо акцій, лайків та позитивних реакцій на платформах. Це може свідчити про те, що оператори не були зацікавлені в показниках взаємодії – наприклад, якщо вони орієнтувались на виробництво фейків, проте не переймались цілями залучення, або що вони використовували якусь іншу форму показників, не видиму стороннім спостерігачам. Тривала невідповідність між витраченими зусиллями та отриманим очевидним впливом – ще одна загадка щодо цієї операції, кажуть дослідники.

На карті відображені облікові записи, які слідкували за будь-якими акаунтами мережі.

4

Ці облікові записи-послідовники утворювали один з одним спільноти. На карті переважають проросійські акаунти, розбиті на російські, сепаратистські (прихильників "ЛНР" і "ДНР") та міжнародні прокремлівські, конспіраційні групи. Російська група, по суті, збирає кремлівських політиків та прихильників та репортерів для державних фондів, а також письменників та впливових діячів, чия діяльність в Інтернеті в основному зводиться до посилення риторики Кремля в соціальних мережах. Міжнародна проросійська та конспіративна групи збирають міжнародну підтримку на користь Росії, а також акцентують на темах Сирії та крайньолівих поглядах.

Німецьке співтовариство здебільшого складається з маркетингових облікових записів соціальних медіа, а також з двох кластерів німецьких ультраправих облікових записів, а британське складається з прокремлівських облікових записів.

Російськомовні акаунти мали окрему і багато в чому виразну аудиторію російськомовних акаунтів, зосереджених на окупованих районах Донбасу. Цей фокус вмісту відповідає поведінці облікових записів. Їх зміст в основному зосереджувався на антиамериканській риториці, він був змовницьким за тональністю і часто ґрунтувався на підроблених документах.

зауваження 2020 06 28 192736

зауваження 2020 06 28 192757

зауваження 2020 06 28 192821

Дослідники закінчують свою доповідь оптимістичною нотою – в 2020 році західний світ набагато краще готовий протистояти російським фейкам, ніж в 2016 році.

Цей звіт трактує операцію тролів як серйозну, тому що вона добре операційно захищена, має глибокі ресурси і стратегічне терпіння. Отже дослідники дійшли висновку, що не слід сприймати такі кампанії з легкістю, незважаючи на її незграбність і мовні помилки.