#Час на реформи

#Час на реформи

Тростянецька міська ОТГ - флагман реформи децентралізації в Україні, яка відповідає критеріям успішної, безпечної та ефективно керованої громади.

вуцй

Голова громади, мер Тростянця Юрій Бова говорить, що "успішна країна – це сума успішних міст; там, де живуть успішні люди. А успішне місто – це місто, де комфортно жити, комфортно працювати і комфортно відпочивати". Універсальна формула, яка працює в усьому світі.

У жовтні 2017 року у Тростянецькій об’єднаній громаді на Сумщині відбулися перші вибори. Три ради – Тростянецька міська та Зарічненська і Кам’янецька сільські, - об’єдналися у міську громаду, де сьогодні проживають понад 20 000 людей. Голова громади переконаний, що децентралізація – головна можливість збереження та розвитку сіл. Згідно з перспективним планом до громади мають приєднатися ще 12 сільських рад, навіть одна Солдатська – із сусіднього Велико-Писарівського району.

Протягом липня-серпня 2020 року буде відзнята серія із 12 авторських програм "Час на реформи", в яких я спробую відверто поговорити про досягнення і виклики в реалізації реформи децентралізації в одній конкретно взятій громаді Сумської області - Тростянецькій міській ОТГ.

В реформі децентралізації проявилася дуже цікава тема. Сучасне політичне лідерство – це натхнення. Це здатність надихати інших.

Повторювати як мантру реальність проекту і конкретність результатів не потрібно. Не потрібно себе переконувати. Люди відчують чого вартий твій проект.

Просто be passionate about what you do.

#1

Нові райони в Сумській області та життя об'єднаних територіальних громад

Телеканал TVT [м. Тростянець].
Авторська програма "Час на реформи".

У програмі #2 говоримо ЧОМУ Сумська ОДА вирішила моделювати нові райони/округи у Сумській області не за урядовою методикою, а за бажаннями депутатів-мажоритарників від Охтирки і Ромен? ЯКОЮ повинна бути справжня спроможність об'єднаних територілаьних громад у Сумській області? ЯКОЮ буде нова модель влади на рівні громада-район-область, і як буде здійснюватися розподіл повноважень між цими рівнями?

- Складно? - Так!
Але нам всім з цим жити після місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

Серія діалогів, в яких я спробую відверто поговорити про досягнення і виклики в реалізації реформи децентралізації в одній конкретно взятій громаді Сумської області - Тростянецькій міській ОТГ

#2 

Як у Тростянецькій міській ОТГ працюють із земельним ресурсом?

Сьогодні буде історія про те, як у Сумській області громада може ефективно управляти земельним ресурсом за межами населених пунктів.

Історія про те, як команада мера Тростянця Yuriy Bova за два роки показала як можна наповнювати міський бюджет ресурсами, які перед цим ніхто не бачив і не хотів займатися. Якщо не красти і ставити собі за мету ефективне просторове планування, нове будівництво та інвестиції в інфраструктуру об'єднаної громади - можна багато чого досягнути.

#3

Тізер наступної програми "Час на реформи" #4 на каналі TVT у Тростянецькій міській ОТГ.

Електронна ID-картка жителя громади, цифровий локальний паспорт, який дає масу привілеїв і запобігає корупції. Гарний зразок реформи децентралізації і реформи місцевого самоврядування у Сумській області. І, на жаль, єдиний...

Як зробити комфортними пасажирські перевезення у Тростянецькій об'єднаній територіальній громаді?

У програмі #4 говоримо про стратегію міста Тростянця в забезпеченні комфортної мобільності для своїх жителів, щоб в будь-який момент кожен житель зміг без проблем приїхати в центр міста із найвіддаленішого села і спокійно повернутися додому.

Після приєднання до міста Тростянця двох сільських рад - Кам'янської (940 чол.) і Зарічнянської (230 чол) міської владою у 2018 році був розроблений графік пасажирських перевезень із цими селами на основі нової Транспортної схеми пасажирських перевезень. А також запущена в обіг "Картка мешканця Тростянецької міської ОТГ".

На сьогодні жителі користуються трьома видами картки: звичайна, пільгова та шкільна. Пільгова передбачає послуги із перевезення автомобільним та приміським залізничним сполученням чорнобильців, інвалідів, ветеранів АТО, всі хто має право на пільгове перевезення.

Таких карток випущено близько 2 000. Цим спільно займаються відділ інформаційно-технічного забезпечення й загальний відділ Тростянецької міської ради. За цією ж карткою ряд аптек надає знижку до 50% на ліки; вона підв’язана до бази даних міської бібліотеки; за нею можна заходити на міські фестивалі, та ін.

Всього такими картами на сьогодні користується 3 951 житель Тростянецької громади. В навчальному році 2020-2021 рр. мерія планує підключити до бази даних 2 252 карт для всіх школярів нової укрупненої громади, які зможуть користуватися правом на безкоштовний проїзд в межах громади.

Програма "Час на реформи" - це серія діалогів, в яких я відверто розповідаю про досягнення і виклики в реалізації реформи децентралізації в одній конкретно взятій громаді Сумської області - Тростянецькій міській ОТГ.

#4

Комунікація з людьми - це основа місцевої демократії

У програмі #5 говоримо про досвід комунікації влади Тростянецької міської ОТГ з жителями громади при вирішення найрізноманітніших проблем, в тому числі прийнятті рішень стратегічного характеру, розподілу міського бюджету, розбудови інфраструктури, ремонту і реконструкції КНП "Тростянецька міська лікарня" та ін.

У громаді створена ефективно діюча система вуличних і квартальних комітетів. Обрано 220 старших квартальних. Їхня функція – комунікація з мером і міськими службами, вони навіть на актах виконаних робіт ставлять свій підпис.

Місто розділено на 7 кварталів, на які в бюджеті щорічно передбачено 140 тис. грн. на вирішення оперативних проблем - ремонт колодязів, грейдування доріг, вирівнювання бордюрного каменю. По суті - це громадський бюджет.

У Тростянці активно працює додаток "Відкрите місто", за допомогою якого мешканці можуть вказати на карті місце, де виникла проблема (згоріла лампочка, впало дерево, відкритий люк абощо), а комунальники мають вирішити її протягом трьох днів. Голова Тростянецької ОТГ Юрій Бова каже, що статус будь-якої несправності можна бачити в онлайн-режимі.

Щороку поступає близько 300 заявок. Є такі приклади, коли одна людина, яка за рік подала 20-30 заявок. От вона ходить по місту і бачить, що там бордюр похилився, і пише нам. У неї це викликає відчуття виконаного обов’язку. А хтось повз той бордюр пройде 20 разів і навіть не покаже його на карті. Це залежить від виховання людини, від розуміння, що твоє місто - це твій дім.

Система "Відкрите місто" створена як платформа для всієї України. Громада платить 35 тисяч гривень на рік в Асоціацію відкритих міст, яка підтримує різні електронні сервіси. Голова Тростянецької ОТГ Юрій Бова говорить, що окрім цієї платформи громада має багато цифрових сервісів: онлайн-трансляція сесій міської ради, електронний документообіг тощо.

Програма "Час на реформи" - це серія діалогів, в яких я відверто розповідаю про досягнення і виклики в реалізації реформи децентралізації в одній конкретно взятій громаді Сумської області - Тростянецькій міській ОТГ.

#5

Як збільшити бюджет громади з 4 до 200 млн. грн? Рецепт від Тростянецької ОТГ

В черговій програмі "Час на реформи" на телеканалі TVT у Тростянці я показую досвід об'єднаної громади на Сумщині як ефективно наповнювати міську скарбницю і визначати пріоритети для фінансування.

Тростянець пройшов шлях від 4 млн. грн у бюджеті міста в 2005 році до 200 млн. грн у 2020 році.

А в 2021 році, коли Тростянецька міська громада розшириться і приєднає до себе ще 12 сільських рад, орієнтовний бюджет може скласти понад 320 млн. грн. Як це їм вдається, дивіться в наступній програмі "Час на реформи".

#6