Регіональні обговорення проекту стратегії "Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ" у Сумах, Луцьку та Харкові

Регіональні обговорення проекту стратегії "Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ" у Сумах, Луцьку та Харкові

17 грудня 2009 року проект стратегії "Модернізація України. Визначення пріоритетів реформобговорили в межах кампанії Національної громадської Мережі підтримки реформ в Сумах, Луцьку та Харкові.

В Сумах захід зібрав в Українській академії банківської справи понад 50 експертів, науковців, представників органів місцевого самоврядування та засобів масової інформації. Дослідження "Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ" презентували  Дмитро Лук’янець (Українська академія банківської справи), Наталія Сисенко (Інститут економічних досліджень та політичних консультацій), Наталія Пархоменко (Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України), Євген Бистрицький  (Міжнародний фонд «Відродження»), Ганна Голубовська-Онісімова (ВЕГО «Мама 86»). Також в обговоренні взяли участь Олександр Хоруженко, директор Центру досліджень регіональної політики; Віталій Моісеєнко, заступник голови Сумської обласної ради; Олександр Такул, депутат Сумської міської ради; Олександр Штика, доцент кафедри політології Української академії банківської справи; Інна Школьник, завідуюча кафедри фінансів Української академії банківської справи; Олег Медуниця, заступник голови Сумської обласної адміністрації; Марк Берфман, радник голови Сумської обласної адміністрації; Тетяна Гончаренко, депутат Сумської міської ради; Олег Кубрак, представник Аграрного сумського університету; Юрій Бова, міський голова Тростянця; Віктор Волонтирець, заступник голови Сумської міської ради;В’ячеслав Артюх, представник Сумського державного університету.

В ході дискусії були озвучені ідеї щодо необхідності політичного консенсусу задля реалізації комплексних реформ – без цього будь-які реформаторські починання приречені на невдачу. Крім того, під час реалізації проекту модернізації варто враховувати інертність суспільства, а це вже питання в ідеологічному контексті – має бути вибудувана відповідна мотиваційна частина стратегії реформ. Також учасники відзначили, що частина описаних у дослідженні проблем викликана недостатнім фінансуванням, й, в принципі, їх можна усунути за умови належної фінансової підтримки. Було акцентовано увагу на необхідності детального моделювання тієї чи іншої реформи, що дозволить передбачити її позитивні та негативні наслідки. Саме тому політики-реформатори, які будуть втілювати реформи в життя, мають заручитися підтримкою науковців, здатних робити необхідні прогнози. Учасники обговорень констатували, що за один день охопити все дослідження неможливо – для конструктивних дискусій слід було б провести окремі заходи для кожного розділу дослідження. Також було відзначено, що подібні дослідження потрібні для суспільства, а їх фінальні висновки повинні отримати офіційний статус.

В Луцьку у Волинському національному університеті ім. Лесі Українки на обговорення стратегії реформ зібралося близько 70 експертів, науковців, представників органів місцевої влади, бізнесу, засобів масової інформації та слухачів університету. Дослідження презентували Роман Кошовий(Львівське відділення Комітету виборців України),  Віталій Кравчук (Інститут економічних досліджень та політичних консультацій), Євген Роздорожний(Інститут економічних досліджень та політичних консультацій) та Мирослав Маринович (Український католицький університет). В обговоренні проекту взяли активну участь волинські експерти: Валентин Малиновський, кандидат наук з державного управління, начальник управління державної служби у Волинській області; Михайло Шелеп, голова Асоціації молодих реформаторів; Тарас Літковець, політолог-аналітик Волинського відділення Комітету виборців України; Віктор Пенько, кандидат філософських наук, голова Інституту аналізу державної та регіональної політики; Михайло Щур, президент Благодійного фонду Олега Чернецького; Орест Маховський, кандидат економічних наук, доцент Волинського національного університету імені Лесі Українки. Захід відвідали знані на Волині політичні діячі, зокрема: Володимир Бондар, екс-голова Волинської обласної державної адміністрації, депутат Волинської обласної ради; Олександр Мартинюк, голова обласної організації партії «Реформи і Порядок», депутат Луцької міської ради; Олександр Пиза, голова обласної організації партії «Фронт Змін».

Загалом в ході дискусії представники волинського експертного середовища схвально оцінили проект стратегії «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ» та виявили бажання долучитись до підготовки остаточного документу. Окремі положення обговорюваної стратегії піддавались конструктивній критиці. Найбільш дискусійними питаннями виявились реформа виборчої системи та адміністративно-територіальна реформа. Доволі критично волинські експерти віднеслись до пропозиції надання статусу державних службовців працівникам освіти, охорони здоров’я, культури, а також обґрунтували, що від таких нововведень лише постраждають відповідні категорії «бюджетників». В ході дискусій учасники дійшли висновку про те, що для стабільного політичного та соціально-економічного розвитку у нашій державі, необхідно сконцентрувати зусилля для формуванням дієвого і небайдужого суспільства. Крім того, експерти наголосили на визначальній ролі конституційної реформи та на необхідності деполітизації  і департизації державної служби. Також під час обговорення значну увагу було приділено податковій та пенсійній реформам, питанням духовності та релігії. Усі учасники обговорення погодились з тезою про те, що саме громадські організації та експертне середовище покликані стати рушієм необхідних реформ у ситуації, коли влада практично самоусунулась від стратегічного планування майбутнього розвитку України.

У Харкові обговорення дослідження «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ» відбулось у Харківському національному університеті ім. Каразіна. В обговоренні взяли участь понад 80 експертів, науковців, представник в бізнесу, громадських організацій та ЗМІ  з Києва, Харківської та Полтавської областей. Тут проект стратегії представляли Ігор Коліушко (Центр політико-правових реформ), Дмитро Науменко (Інститут економічних досліджень та політичних консультацій), Олесь Лісничук (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАНУ) та Вячеслав Епштейн (Харківська правозахисна група). В дискусії взяли участь: Володимир Соболев, доктор економічних наук, профессор Харківського національного університету; Олександр Буряк, президент Центру громадської політики; Маргарита Камса, завідуюча Сектором євроінтеграції та інвестицій Головного управління міжнародних зв’язків Харківської обласної державної адміністрації; Олександр Безуглий, кандидат наук з державного управління, викладач Харківського національного університету; Олена Денисова, політолог-науковець, професор; Юлія Біденко, кандидат економічних наук; Вячеслав Куракса, кандидат економічних наук; Валерій Репін, керівник Незалжної профспілки підприємців та багато інших.

Учасники відмітили своєчасність появи  Стратегії  розвитку України, але наголосили на необхідності її суттєвого доопрацювання. Перш за все, на думку учасників, роботі не вистачає ідеологічного фундаменту, єдиної загальної ідеї для всіх запропонованих реформ. Найгострішу дискусію викликав економічний розділ, який було запропоновано доповнити декількома суттєвими розділами: про фондовий ринок, трудові відносини, соціально відповідальний бізнес, боротьбу з корупцією, самоорганізацію громадян. Надзвичайно гострою виявилася дискусія про освітню реформу та запровадження стандартів т.зв. «Болонського процесу». Фахівці  відзначили катастрофічне зниження якості  освіти та наголосили на необхідності невідкладних радикальних змін в освітній системі. Також відзначалося, що лише з появою відкритих дискусійних майданчиків для обговорення проблем (як це свого часу було у Польщі) ми зможемо ліквідувати тіньовий спосіб прийняття рішень на державному рівні. Учасники обговорили шляхи подальшого розвитку та вдосконалення Стратегії та можливі механізми її реалізації. В результаті  обговорення була створена регіональна  група з числа активних експертів та науковців для подальшої  роботи над  проектом та взаємодії з авторським колективом.

Наступні регіональні громадські обговорення заплановані у Сімферополі та Одесі. Щодо деталей національної кампанії обговорення стратегії «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ» звертайтесь до Катерини СІДАШ (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., тел.:  (+38 044) 531 37 68) та регіональних координаторів.

Повний текст дослідження «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ».

Короткий текст дослідження «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ».

Інформація про обговорення проекту стратегії «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ» у Львові та Чернівцях.

Інформація про обговорення проекту стратегії «Модернізація України. Визначення пріоритетів реформ» у Дніпропетровську.

Фото з Сум

Фото з Луцька

Фото з Харкова