Що громадам робити з охороною здоров’я на фінальному етапі реформи децентралізації

Що громадам робити з охороною здоров’я на фінальному етапі реформи децентралізації

Є дві відповіді: проста і складна.

Проста: забирати у власність і управління громадам, на території яких вони знаходяться.

Складна: Зрозуміти весь дизайн реформи, вивчити історію і логіку реформи децентралізації, відчути темп всіх інших системних перетворень… і забирати все одно.

Потрібно розуміти, що влітку розпочнеться перехідний період від старої районної системи управління до нової на рівні адміністративних округів. Там, де районні ради зараз є власники, - існує громада, чи буде створена нова громада згідно Перспективного плану постановою Верховної ради, - майнові комплекси повинні стати власністю громад базового рівня.

Очевидно, що буде прийнятий закон, який буде містити в собі новий перерозподіл повноважень між громадами та районами, а також передбачати всі деталі перехідного періоду - до місцевих виборів-2020.

Верховна рада України ухвалить постанову про ліквідацію та утворення адміністративних округів з переліком всіх громад. (Раніше ґрунтувались на тому, що це має бути законопроект, але ГНЕУ переконали, що має бути постанова, бо це акт одноразової дії - до завершення поточної сесії парламенту.

Ситуація з новою мережею охорони здоров’я в країні зараз фрагментарна. У нас незавершена реформа - децентралізації. В результаті реформи децентралізації повинні сформуватися нові правила гри і у сфері охорони здоров’я.

Ще не всі гравці зрозуміли, де їх сфера відповідальності, і хто що повинен робити. Все залежить від особистості мера - наскільки людина є зрілою, яка у неї освіта, чи є у неї бачення, для чого вона на цій посаді?

Десь система вже працює, якщо є лідери реформи. З боку держави було б правильно фіксувати успішні кейси, оформлювати їх у вигляді стандарту і поширювати по мережі. А у нас же навпаки, коли мери стають поперек горла більшості, викликають на себе суспільне неприйняття, чують погрози, їх ніхто не захищає. Тоді ініціативи можуть помирати.

281cfb53379537.59353bd356951

Реформа йде вже другий місяць. НСЗУ вже провело авансові платежі за травень 2020 р. Нормативна база реформи не змінилася.

Проте, вербальна інтервенція противників реформи – це сильний інструмент впливу на політичний порядок денний. Особливо коли Президент у зверненні говорить, що якщо вам не пощастило жити у Сумській області, тому що тут 200 км між лікарнями, краще взагалі померти, і не лікуватися.

Якщо по суті, не думаю реальним є повернення до історичного бюджету 2019 року, тому що 30% - це були внески місцевих бюджетів. Є заклади, які на 50% фінансувалися з місцевих бюджетів. Щоб повернутися до цього, потрібно провести сотні перемовин з міськими головами, головами обласних рад і державних адміністрацій, і все одно це нічого не гарантуватиме.

Є 65 приватних лікувальних закладів, яким НСЗУ не зможе запропонувати історичний бюджет.

Змінилася мережа, частина закладів перепрофілювалися, укрупнилися, змінили структуру і штати. Кому НСЗУ буде поверти історичний бюджет?

І для того, щоб розірвати угоди, або внести зміни, НСЗУ потрібен час і бажання самих закладів охорони здоров’я. Тому що, згідно Господарського кодексу, обидва варіанти можливі тільки за згодою сторін.

Справді, неефективні і небезпечні для людей лікарні будуть закриті. Здійснені всі моделювання, скільки які лікарні отримають і який обсяг дефіцитів по галузі буде в кожній області. 1/3 закладів у групі ризику, на них повинна звернути увагу місцева влада, десь укрупнити, десь приєднати до більш сильних лікарень.

315e4c53379537.59353bd356db2

Сьогодні головний лікар приймає одноосібно рішення про розмір заробітної платні медичного персоналу. Мер повинен бути зацікавлений, коли лікарня стає КНП, працівники і менеджмент підписують колективний договір, в якому визначаються механізми нарахування заробітної платні і виплати надбавок і премій. Дуже важливо, щоб всі працівники лікарні відповідально поставилися до його розробки і підписання. Суми контракту будуть залежати від статистики, від того, скільки лікарня надаватиме послуг і яких саме. Сьогодні ж, головні лікарі займають захисну позицію. І мені здається, що ці 1 700 головних лікарів – не завжди високоякісні менеджери.

Укладання договорів про міжмуніципальне співробітництво на спільне утримання цілісного майнового комплексу лікарень. Перетворення їх з районних у міські.

Мери повинні зрозуміти, що відтепер – це історія про корпоративне управління. НСЗУ як стратегічний закупівельник буде оприлюднювати щомісячні аналітичні дані. І стане очевидним, як головний лікар розпоряджається отриманими коштами і наскільки добре він керує своїм підприємство. На 80% результатів діяльність КНП – це ефективність керівника. Від того, як менеджмент побудує свою роботу, буде залежати доля всього колективу, і якість надання медичних послуг у громаді. Мер і головний лікар повинні бучити перспективу в одному фокусі, планувати ремонти, купляти новітнє обладнання, збільшувати потік пацієнтів з інших міст і навіть областей.

eb504b53379537.59353bd3560cc

На це піде 2-3 роки. І для цього потрібен бізнес-план. Як може не бути і лікарні бізнес-плану? Навіть у мікро-бізнесів є бачення куди рости і розвиватися. Мер особисто, а якщо це велике місто, - то і спеціально створений департамент як власники, повинні тримати цю історію як пріоритетну.