Уряд затвердив остаточний формат громад у Сумській області

The impressive collaboration came to life in Lisbon as part of this year’s Underdogs Public Art Programme. For further info visit www.under-dogs.net. Scroll down for video.  Location: Doca do Jardim do Tabaco | Avenida Infante Dom Henrique, Lisbon The impressive collaboration came to life in Lisbon as part of this year’s Underdogs Public Art Programme. For further info visit www.under-dogs.net. Scroll down for video. Location: Doca do Jardim do Tabaco | Avenida Infante Dom Henrique, Lisbon Pixel Pancho et Vhils © Timon Cello

Уряд затвердив Перспективний план створення об'єднаних територіальних громад у Сумській області.

Дембель з одного боку. Це моя власна історія, яка розпочалася 1 серпня 2016 року. Маса нервів, людей, емоцій, грошей і мрій. З іншого боку ми планували інший фінал. Більш ефективну, конкурентну і сучаснішу модель громад в області.

При цьому я задоволений і вважаю, що Уряд прийняв справедливе рішення по відношенню до активності і особливо бездіяльності багатьох гравців.

Створюється 51 громада базового рівня. "Великих Сум" не буде, до міста приєднається тільки Піщане, Бітиця, Чернеччина та Стецьківка. Косівщина приєднана до Степанівки. Створюється Садівська громада, одна з найабсурдніших в області.

Будуть великі Роменська міська, Тростянецька міська, Шосткинська міська, Кролевецька міська та Лебединська міська ОТГ.

А ось Конотопської та Охтирської міських великих громад не буде. Не вистачило лобістів.

Глухів як завжди обхитрили самі себе. Але це вже традиція, це вже навіть стало виглядати стильно.

Є ряд нікому непотрібних рішень, але вони були подані чинним прокурором/головою Сумської ОДА в якості проекту, а Уряд просто це прийняв.

1 copy

До кінця поточної сесії Верховної ради цей план буде затверджений Постановою парламенту разом з новими адміністративними округами (укрупненими районами - авт.), які будуть створені взамін існуючим 18 районам.

proekt rozporyadzhennya 1

proekt rozporyadzhennya 2

proekt rozporyadzhennya 3

proekt rozporyadzhennya 4

proekt rozporyadzhennya 5

proekt rozporyadzhennya 6

proekt rozporyadzhennya 7

proekt rozporyadzhennya 8

proekt rozporyadzhennya 9

proekt rozporyadzhennya 10

proekt rozporyadzhennya 11

proekt rozporyadzhennya 12

proekt rozporyadzhennya 13

За оцiнкою Мiнфiну, в результатi формування територiальних громад вiдповiдно до проекту перспективного плану Сумська область в цiлому залишається дотацiйною i рiвень дотацiйностi мiсцевих бюджетiв несуттєво зменшується.


Однак 2/3 територiальних громад мають iндекс податкоспроможностi менший 0,9 i нижчий вiд середнього показника по Українi та отримуватимуть базову дотацiю з державного бюджету.

Окремi територiальнi громади мають iндекс податкоспроможностi менше 0,45.

Наприклад:

  • Верхньосироватська (0,40) - базова дотацiя 7,7 млн грн, рiвень дотацiйностi - 98,3 %
  • Грунська (0,42) - базова дотацiя 6,8 млн грн, рiвень дотацiйностi - 93,3 %
  • Свеська (0,45) -базова дотацiя 9,7 млн грн, рiвень дотацiйностi - 78,8 %

З огляду на зазначене, пiд час прийняття Урядом рiшення щодо визначення територiй та адмiнiстративних центрiв територiальних громад Сумської областi слiд врахувати зауваження Мiнфiну щодо великої кiлькостi дотацiйних бюджетiв територiальних громад, передбачених перспективним планом формування територiй громад.

visnovok minfinu 1

visnovok minfinu 2

Цікавим для аналізу виглядає Протокол узгодження позицій щодо проекту розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Сумської області" за участю найбільших українських асоціацій місцевого самоврядування.

Зокрема, Асоціація міст України пропонувала внести зміни до формату Нижньосироватської ОТГ Сумського району і приєднати до цієї громади сусідню Низівську сільську раду. Відстоювала ключове рішення про збереження у великому форматі Хотінської сільської ОТГ, відповідно не створювати нову проектну Юнаківську ОТГ і зберегти с. Стецьківку у складі Сумської міської громади.

АМУ не підтримувала ідею створювати проектну Попівську сільську ОТГ навколо м. Конотоп, натомість весь залишок необ'єданого Конотопського району приєднати до міста Конотоп. Така ідея категорично не була сприйнята Сумською обласною державною адміністрацією.

АМУ наполягала на принциповій незгоді з ідеєю Сумської ОДА щодо створення проектної Пустовійтівської сільської ОТГ, натомість включити всі ці сільські ради до складу проектної Роменської міської ОТГ.

Всеукраїнська асоціація громад пропонувала приєднати с. Косівщину до проектної Садівської ОТГ Сумського району. Пропозиція не пройшла.

Українська асоціація обласних та районних рад пропонувала створити одну Глухівську міську ОТГ в межах нинішнього Глухівського району. Ідея так само не була підтримана Сумською обласною державною адміністрацією. Ця ж асоціація пропонувала створиити одну велику Роменську міську громаду в межах нинішнього Роменського району, й інший альтернативний проект створення Смілівської та Глинської сільських ОТГ. Всі пропозиції також були відхилені з боку Сумської ОДА. 

Сама Сумська обласна державна адміністрація внесла у своє ж подання зміни в частині змін меж Путивльської міської ОТГ, виключивши з неї Руднівську сільську раду і приєднавши її до Новослобідської сільської ОТГ. Також виключила с. Полошки з Березівської сільської ОТГ  і внесла її до проектної Глухівської міської ОТГ.

protokol uzgodzhennya pozitsiy 1

protokol uzgodzhennya pozitsiy 2

protokol uzgodzhennya pozitsiy 3

protokol uzgodzhennya pozitsiy 4

protokol uzgodzhennya pozitsiy 5

protokol uzgodzhennya pozitsiy 6

Тепер "дорожня карта" реформи децентралізації передбачає досить щільний графік і кілька важливих задач:

1. Затвердження перспективних планів всіх областей - 27 травня 2020 року
2. Урядове розпорядження щодо територій територіальних громад - 27 травня 2020 року
3. Ухвалення Верховною радою постанови щодо ліквідації та утворення районів з переліком всіх громад. До завершення поточної сесії парламенту, орієнтовно - перша декада липня 2020 року. Наскільки це буде технічно можливо і наскільки конституційно.
4. Ухвалення Верховною радою поставнови щодо проведення місцевих виборів на новій АТУ - також до завершення поточної сесії.
5. Ухвалення законопроекту, що буде містити в собі новий перерозподіл повноважень між громадами та районами, а також передбачати всі деталі перехідного періоду - до місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. Можливо, зі змінами до Бюджетного кодексу щодо перерозподілу частки ПДФО між громадами та районами - під повноваження, які забираються у громад, наприклад утримання цілісних майнових комплексів районних лікарень, ДЮСШ, гіднотехнічних споруд та інше.

pixelvhils 2013 credit alezandersilva 1900x1218Scratching the Surface project | LisbonNovember 2013 Collab with PixelPancho | Photo: Alexander Silva