Концепція "Великі Суми" може бути реалізована вже в 2017

Концепція "Великі Суми" може бути реалізована вже в 2017

Даним матеріалом пропоную розпочати відкриту дискусію щодо розширення меж міста Суми як обласного центру за рахунок приєднання навколишніх сільських рад Сумського і Краснопільського районів.

Вважаю, що таке об’єднання було б логічним і взаємовигідним для всіх. Така модель об’єднання дасть можливість навколишнім сільським радам вирішити проблемні питання, зокрема, освіти, охорони здоров'я, розвитку інфраструктури, транспорту. Водночас це і "плюс" для обласного центру. Адже якщо сільські об’єднані громади "замкнуть" остаточно зашморг навколо міста, з часом Сумам не буде куди розвиватися.

Перезаснування міста у форматі "Великі Суми" – перспективний шлях. Від цього виграють усі – в першу чергу громада, яка проживає на цій території, а в майбутньому уся область. І таке об’єднання потрібно робити якнайшвидше.

Якщо мер, депутати міської ради, сільські голови і всі громади дійдуть такого розуміння, що разом жити буде вигідніше, ми виграємо ще й час, адже до такого об'єднання інші обласні центри переважно ще не готові. Найбільш плідно йде дискусія щодо "Великого Рівне" і Львівської агломерації. Проте є обласні центри, наприклад Луцьк і Житомир, які вже не мають змоги далі розвиватись, бо їх з усіх сторін "затиснули" сільські об'єднані територіальні громади.

18 травня 2017 року у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення" [№6466], який спрямований на розблокування процесу укрупнення територіальних громад міст обласного значення. Він прирівнює міста обласного значення до об’єднаних територіальних громад для застосування ними процедури добровільного приєднання.

Є великі шанси на його схвалення вже до кінця літа, що дозволить значно активізувати процес добровільного приєднання до територіальних громад міст обласного значення інших територіальних громад.

Хоча мер Сум Олександр Лисенко і депутати міської ради повинні розуміти, що тенденції створення ОТГ на базі навколишніх сіл є визначальними, і за формальними ознаками такі об’єднання Сумська облдержадміністрація не може заборонити. Процес йде досить швидко, місто вже багато втратило.

На мою думку, логічним видається далі територіально підсилювати Нижньосироватську об'єднану громаду Низівською і Шпилівською сільрадами. В такому форматі громада буде значно сильнішою, зможе по ряду показників конкурувати навіть з Сумами.

Іншими точками росту навколо міста, на мою думку, повинні стати Степанівська і Хотінська об'єднані територіальні громади. На їх підтримку потрібно акумулювати всі наявні ресурси, планувати розвиток інфраструктури виходячи з пріоритетності їх як центрів набагато крупніших територіальних одиниць, ніж вони є тепер.

Бездрицька ОТГ, яка була створена минулого року і пройшла вже перші вибори, а також Верхньосироватьска ОТГ, яка формально створена, але ЦВК ще не оголосила тут вибори, по суті є передмістям, жителі цих громад ПДФО переважно сплачують до міського бюджету, послуги переважно теж їдуть отримувати в міські установи, рано чи пізно обидві стануть частинами міста повноцінно. Тим паче, на території Бобрицької сільради знаходиться міський полігон захоронення ТПВ, тому приєднання Верхньої Сироватки взагалі мало б стати стратегічим рішенням міської влади.

А от процедуру первинного об’єднання зі Стецьківською сільрадою я б наполягав розпочинати вже сьогодні. Мер Олександр Лисенко був присутній на загальних зборах жителів села і пообіцяв приєднати їх до громади міста як тільки буде така можливість.

Це ж він обіцяв і на загальних зборах в с. Велика Чернеччина на початку травня цього року. І якщо таке об'єднання відбудеться, тоді логічним є приєдання до міста Бітицької і Могрицької сільских рад. Голови сел і жителі цих громад вже давно за таке об'єднання, якраз тут зараз рішення за містом.

І західний від міста напрямок - с. Сад, с. Косівщина, які давно є спальними районами міста, отриманням послуг і сплатою податків давно прив'язані до громади міста. Трохи далі знаходяться села Терешківка, Сула, Вільми, але іншого територіально-адміністративного тяжіння, ніж до Сум там немає. До с. Сад вони приєднуватися не хочуть, навіть якби така громада і була створена. Але на мою думку, в ній немає ніякої потреби.

Тож, питання територіального розширення міста Суми стоїть відкрито і в досить стиснутій часовій перспективі. Чинна влада міста може увійти в історію як збирачі земель і укрупнювачі громади, а можуть як ті, хто не зміг скористатися шансом і з ким буде асоціюватися наше відставання від інших обласних центрів. Зараз якраз така унікальна можливість почати мислити стратегічно.

P.S. Матеріал вперше опублікований 1 червня 2017 року.