Механізм соціального замовлення як пілотний проект на Сумщині: успіхи та перспективи

На Сумщині підсумували результати впровадження обласної програми соціального замовлення у 2017 році. Під час зустрічі у форматі круглого столу регіональні можновладці, представники громадських організацій та ОТГ обговорили як працює цей механізм, а також перспективи розширення пріоритетних напрямків пілотного проекту На Сумщині підсумували результати впровадження обласної програми соціального замовлення у 2017 році. Під час зустрічі у форматі круглого столу регіональні можновладці, представники громадських організацій та ОТГ обговорили як працює цей механізм, а також перспективи розширення пріоритетних напрямків пілотного проекту

Сумщина стала першим регіоном в Україні, який запустив інноваційний механізм соцзамовлення. Відповідну Програму затвердили 24 лютого 2017 року. Цей документ передбачає, що соціальні послуги громадянам можуть надавати не лише державні установи, а й громадські організації.

Протягом 2017 року працювали за 4 пріоритетними напрямками: зміцнення системи громадського здоров’я, соціальна адаптацію воїнів АТО, надання інформаційних послуг громадянам, які опинилися у складних життєвих обставинах і створення системи позашкільної освіти та дозвілля.

У минулому році програма була пілотною. На її реалізацію у обласному бюджеті передбачили більше 380 тисяч гривень. Навмисно не виділяли мільйонів, адже хотіли апробувати проект. Механізм показав себе дуже позитивно, тепер цей досвід мають запозичувати й інші, – зазначив керівник апарату Сумської ОДА Дмитро Живицький.

foto tribuna 3

Найбільш вдалою у рамках Програми стала співпраця КЗ СОР "Обласний наркологічний диспансер" та громадської організації "Клуб "Шанс". Послуги соціального супроводу отримали більше 230 пацієнтів замісної терапії.

Ми працюємо із конкретною цільовою групою – це хворі з опіоїдною залежністю, пацієнти замісної підтримувальної терапії. Наразі їх близько 500 на Сумщині, з них 300 – лише у обласному центрі.  Наші пацієнти постійно потребують соціальних послуг. Раніше їх надавали за кошти донорів. Однак, гроші закінчуються, а кількість пацієнтів постійно зростає. Минулоріч соціальний супровід пацієнтів ЗПТ  профінансували із обласного бюджету.  Ми уклали договір із ГО "Клуб "Шанс”"на понад 100 тисяч гривень. Допомогу отримали більше двох сотень осіб. Цьогоріч соціальні працівники громадської організації вже надають відповідні послуги по всій області, – розповів головний лікар КЗ СОР "Обласний наркологічний диспансер" Тарас Злиденний.

Регіональний представник Всеукраїнського об’єднання людей, які живуть із наркозалежністю зауважив, що не лише медикаментозна, а й соціально-психологічна підтримка пацієнтів ЗПТ вкрай важлива.

Така практика врятувала близько трьох сотень життів, адже окрім надання медикаментозної допомоги пацієнтам ЗПТ дуже важливою є соціальна адаптація та реабілітація. Програма соцзамовлення якраз і передбачає надання різноманітних консультацій, психологічних чи юридичних, допомогу із працевлаштуванням, здачею аналізів чи пошуком потрібного спеціаліста, – говорить Владислав Дейнека.

foto tribuna

Успішною видалася й співпраця підрозділів Сумської ОДА із Громадським фондом "Суми", який опікується супроводом учасників бойових дій. Послуги у цієї організації замовляли департамент соціального захисту населення і управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю.  Йдеться про реалізацію двох проектів: інформаційна підтримка атовців, а також психологічна реабілітація бійців та членів їхніх родин.

Управління замовило інформаційні послуги для учасників АТО. Громадська організація, яка стала виконавцем замовлення, працювала за двома напрямками.

По-перше, були надруковані та розповюджені такі матеріали, як "Пам’ятка ветеранам АТО" і "Дорожня карта воїна АТО".

По-друге, проведено тематичні просвітницькі заходи у 20 районах і містах області. Витратили на це 49 тисяч гривень. Вдалося охопити близько 3 тисяч військовослужбовців, – зазначив начальник відділу з питань внутрішньої політики управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської ОДА Володимир Харченко.

foto tribuna 4

Будемо подаватися на конкурс і цього року. Оскільки маємо свій офіс, то зможемо надавати консультації учасникам АТО у телефонному режимі або ж організувати на базі Громадського фонду “Суми” прийом військовослужбовців чи зустрічі з ними, – говорить виконавчий директор Громадського фонду "Суми" Олександра Мартиненко.

Результатами апробації Програми, що є безпрецедентною в Україні, задоволені й представники регіональної влади. Тож, цьогоріч вирішили збільшити її фінансування. У обласному бюджеті передбачили 686 тисяч гривень.

Змін зазнала не лише фінансова складова. Минулоріч Департаменту освіти та науки Сумської ОДА не спрацював у форматі соцзамовлення, оскільки не зміг знайти надавача соціально-педагогічних послуг з організації позашкільного дозвілля для дітлахів Сумщини. Відтак, пропонують скорегувати пріоритет у цій галузі й у 2018-му закупити послуги в сфері освіти дорослих.

foto tribuna 2

Крім того, до учасником Обласної програми соціального замовлення прагне стати управління молоді та спорту Сумської облдержадміністрації.

Ми хочемо реалізовувати два напрямки: соціальна профілактика та оздоровлення і відпочинок дітей. Нині на оздоровлення дітей області передбачено 26 мільйонів гривень. Середня вартість однієї путівки цьогоріч близько 6 тисяч гривень. За законом оздоровлення має тривати 21 день, а відпочинок не менше двох тижнів, то виходить, що за ці кошти можна оздоровити 4-5 тисяч дітлахів. Всього на Сумщині 102 тисячі дітей, з них більше 30 тисяч – малеча пільгових категорій. Використовуючи ж механізм соціального замовлення, ми зможемо зменшити період оздоровлення та відпочинку, а відтак охопити корисним дозвіллям більше юних жителів регіону. Вже подана заявка до департаменту фінансів на виділення 300 тисяч гривень, по 150 тисяч на кожний напрямок, – говорить начальник управління молоді та спорту Сумської ОДА Дмитро Лантушенко.

foto tribuna 1

Позитивний досвід використання механізму соціального замовлення може знадобитися й ОТГ, – кажуть представники обласної влади.

Об’єднані тергромади повинні бути першопрохідцями у всьому, у тому числі в застосуванні механізму соціального замовлення. Чому це вигідно і актуально для ОТГ? Ви зараз формуєте виконавчі органи, думаєте яким буде штат, які обсяги фінансування потрібні. Як показує практика, можна ефективно виконувати державні завдання, не витрачаючи зайвих бюджетних грошей і не збільшуючи кількість чиновників. У цьому допоможуть громадські організації, – наголосив Дмитро Живицький.

У Тростянці активно підтримують громадські ініціативи. Ми проводимо конкурс соціальних проектів.  Я вважаю, що і механізм соцзамовлення для нас буде дуже корисним, оскільки дозволяє отримати якісні послуги за досить незначні кошти. На мою думку, варто розробити методологічні рекомендації з типовими положеннями для ОТГ, щоб вони могли швидше розібратися як використовувати цей інструмент, – зауважила заступник Тростянецького міського голови Оксана Заяц.

За підсумками обговорення, учасники зустрічі дійшли згоди щодо того, що варто розширювати пріоритетні напрямки Обласної програми соціального замовлення, а ще – починати застосовувати цю практику на рівні територіальних громад. Після презентації скорегованої програми депутатському корпусу, документ мають затвердити вже на найближчій сесії облради.