П’ятдесят відтінків реформи: у Сумах підбили підсумки децентралізації в області за 2018 рік

У Сумах 21 грудня 2018 року відбувся підсумковий круглий стіл на тему: "П’ятдесят відтінків реформи децентралізації на Сумщині: підсумки 2018 року". Захід провели в Сумському "Центрі розвитку місцевого самоврядування" У Сумах 21 грудня 2018 року відбувся підсумковий круглий стіл на тему: "П’ятдесят відтінків реформи децентралізації на Сумщині: підсумки 2018 року". Захід провели в Сумському "Центрі розвитку місцевого самоврядування" Nate Kitch, Winchester, United Kingdom, https://www.natekitch.com

Зокрема, підбили підсумки впровадження реформи децентралізації в Сумській області, обговорили стан укладення договорів міжмуніципального співробітництва на Сумщині та презентували проекти розвитку на 2019 рік в об'єднаних територіальних громадах області.

знімок екрана о 19.05.26 copy

Микола Клочко: "Люди вже відчули смак перемог, отриманих від своєї роботи, тому реформа децентралізації є незворотною".

На цьому голова облдержадміністрації Микола Клочко наголосив, підбиваючи підсумки реформи в Сумському "Центрі розвитку місцевого самоврядування".

"Сумщина займає активну позицію у впровадженні децентралізації, яку Президент України Петро Порошенко визначив як основну реформу, а Прем’єр-міністр Володимир Гройсман назвав її основне завдання – змінити обличчя країни,  – говорив Микола Клочко. – Сьогодні саме громада стає основою розвитку країни, люди нарешті знову отримують владу у свої руки – і ресурси, і повноваження, і в цьому основна заслуга децентралізації".

За його словами, Сумська область перебуває постійно в десятці лідерів щодо впровадження реформи і велика роль у становленні громад Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування".

"Я хочу подякувати колективу центру за роботу. Ви є помічником і контролером реформ, які проходять в області", – підкреслив очільник області.

знімок екрана о 00.22.40

Підбиваючи підсумки року децентралізації на Сумщині, директор Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування" Олександр Хоруженко зазначив, що Сумська область непогано спрацювала щодо впровадження децентралізації та пов’язаних з нею реформ. Створювалися громади, їх керівники, використовуючи всі наявні інструменти, працювали задля покращення життя та ввіреній їм території, маємо успіхи і у впровадженні медичної реформи.

"Я думаю, що ті громади, які мали на меті добровільне об’єднання, вже це зробили. І наступні місцеві вибори 2020 року мають відбутися на новій територіальній основі, – говорив він. – І саме у 2020 році будуть прийматися адміністративні рішення про об’єднання громад, які за чотири роки не спромоглися об’єднатись".

Говорили і про інші плани та перспективи на наступні роки, зокрема, торкалися теми міжмуніципального співробітництва громад, обговорювали пілотні проекти, які ОТГ реалізовуватимуть найближчим часом з міжнародними проектами та за державний кошт тощо.

За перспектиним планом, який створила Сумська обласна адміністрація та схвалив Кабмін, у нас передбачено 53 базових громади та п’ять нових районів. Думаю, у результаті об’єднаються 50-51 громади. Загалом, усі, хто хотів утворити ОТГ, зробили це у 2016, 2017, 2018 роках. Наразі ми очікуємо на об’єднання Липово-Долинської громади, яка вже отримала висновок. Вона стане 35 ОТГ на Сумщині. Окрім цього, ми б хотіли, щоб утворилася Садівська громада, яка включить в себе всю територію в межах перспективного плану та село Голубівку, Лебединського району. Також, можлива ще одна ОТГ – Попівська, що на Конотопщині. Думаю, добровільно більше громад не з’явиться, – говорить Олександр Хоруженко, директор Сумського “Центру розвитку місцевого самоврядування”.

img 4433

Радник з юридичних питань Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування" Марина Лобова розповіла про стан укладення договорів міжмуніципального співробітництва на Сумщині.

На сьогодні, міжмуніципальне співробітництво є одним із пріоритетних напрямків впровадження реформи децентралізації. Це новий інструмент для ОТГ, який, об’єднуючи зусилля, допомагає вирішувати складні завдання. За рік нам вдалося зрушити цей процес з місця.

Наразі в Сумській області підписана 31 угода між ОТГ про міжмуніціпальне співробітництво, ще сім – готується до підпису.

знімок екрана о 00.48.30Стан укладення договорів міжмуніципального співробітництва між ОТГ в Україні станом на 15 грудня 2018 року. Дані: Мінрегіон України

Серед галузей, у межах яких укладаються договори, – охорона здоров’я, адміністративні послуги, ЖКГ, управління твердими побутовими відходами, інклюзивні послуги, архівна справа тощо.

Окрім цього, Григорій Стариков, радник з регіонального розвитку Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування" презентував проекти розвитку, які реалізовуватимуть у 2019 році.

Зокрема, це "BurliukTower" у  Лебедині, "CiberHub" у Краснопільській ОТГ, проект реформування мережі бібліотек у Буринській ОТГ, організація наметових таборів учнівського самоврядування в Миропільській ОТГ, проект "Система управління ТПВ в 4 ОТГ", "Центр реабілітації осіб постраждалих від насилля" в Кролевецька ОТГ та спортивний комплекс з можливістю занять для параолімпійців [Кролевецька ОТГ].

знімок екрана о 18.59.50

знімок екрана о 19.01.15

знімок екрана о 19.02.03

знімок екрана о 19.03.46

знімок екрана о 19.11.29

знімок екрана о 19.04.22

знімок екрана о 19.05.13

Загалом, проектні заявки вже написані, їх незабаром подадуть на обласний конкурс проектів, які можуть фінансуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.