На Сумщині чотири ОТГ планують збудувати сміттєсортувальний комплекс

Спочатку планують запустити лінію з сортування відходів. Це буде комунальне підприємство, яке належатиме Степанівській ОТГ, оскільки на їхній території воно буде розміщувати свої потужності. Загальна площа, які виділила під майбутній сміттєпереробний завод Степанівська громада, більше 2 га. Місце було визначено таким чином, щоб усім чотирьом громадам було однаково близько транспортувати сміття до заводу, розповів голова ОТГ Володимир Лукаш Спочатку планують запустити лінію з сортування відходів. Це буде комунальне підприємство, яке належатиме Степанівській ОТГ, оскільки на їхній території воно буде розміщувати свої потужності. Загальна площа, які виділила під майбутній сміттєпереробний завод Степанівська громада, більше 2 га. Місце було визначено таким чином, щоб усім чотирьом громадам було однаково близько транспортувати сміття до заводу, розповів голова ОТГ Володимир Лукаш

В офісі Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування", створеного в рамках програми "U-LEAD з Європою" та за підтримки Мінрегіону України 20 грудня 2018 року Степанівська, Хотінська, Миколаївська [Сумського району] та Миколаївська [Білопільського району] об’єднані територіальні громади підписали угоду про міжмуніципальне співробітництво щодо реалізації проекту зі створення сміттєсортувального комплексу, який буде збудований на території Степанівської ОТГ під Сумами.

12 copy

У рамках проекту розглядається можливість утворення спеціалізованого комунального підприємства, придбання сміттєсортувальної лінії, контейнерів для роздільного збору сміття у громадах та спецтехніки. Важливо, що проект матиме не лише соціальне та екологічне значення, а й економічний ефект і може стати підґрунтям для подальшого залучення у регіон інвестицій.

Проект охопить послугами майже 28 тисяч населення Сумського та Білопільського районів.

Вартість проекту складає 15,4 млн. грн.

Суттєвим плюсом є наявність відповідної земельної ділянки в межах Степанівської громади, яка логістично зручна для всіх громад-партнерів.

13 12 ofis 3

Радники Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування" з регіонального розвитку Григорій Стариков та з юридичних питань Марина Лобова надаватимуть допомогу у підготовці проекту та договору співробітництва територіальних громад, необхідних для отримання у наступному році фінансування з ДФРР та обласного бюджету за Обласною програмою підтримки співробітництва об'єднаних територіальних громад на 2018-2019 роки.

Також сподіваються на підтримку ідеї з боку керівництва Сумської обласної державної адміністрації та Сумської обласної ради. 

Для Сумської області це буде перший приклад подібної співпраці ОТГ.

У Сумській області подібних проектів не було ще, а в Україні – буквально декілька, зауважив радник з питань регіонального розвитку Сумського "Центру регіонального розвитку" Григорій Стариков.

Спочатку планують запустити лінію з сортування відходів. Це буде комунальне підприємство, яке належатиме Степанівській ОТГ, оскільки на їхній території воно буде розміщувати свої потужності. Загальна площа, які виділила під майбутній сміттєпереробний завод Степанівська громада, більше 2 га. Місце було визначено таким чином, щоб усім чотирьом громадам було однаково близько транспортувати сміття до заводу, розповів голова ОТГ Володимир Лукаш.

18155980 1413712165318528 5309218928056011592 o large

По 770 тисяч гривень – це частка чотирьох громад, які уклали угоду. Інші громади та населені пункти також можуть приєднатися до сортування відходів, але вже за окрему плату, яка буде встановлена на підприємстві. Громади, що співпрацюють в межах угоди, можуть користуватися безкоштовно сміттєсортувальною лінією протягом 15-ти років, за умовами договору.

Найголовніше, чому ми взялися за цю справу – це екологічна безпека наших мешканців. Це є одним із головних напрямів, прописаних у Стратегіях розвитку наших громад, які ми розробляли спільно з Центром розвитку місцевого самоврядування. Тому ми зосереджуємо увагу не на прибутках [і чи будуть вони взагалі], а на європейському підході до вирішення проблеми з утилізацією сміття, - Сергій Самотой, голова Миколаївської ОТГ [Сумського району]

На початковому етапі, прогнозують голови ОТГ, виробництво має виходити в нуль, тобто заробляти саме на себе, але вже на стадії переробки, дивлячись на кількість сміття перероблюваного та активність доручення інших громад до сортування, може мати прибутки.

Сподіваємося на порозуміння усіх гілок влади і їхню підтримку. Тому що реалізовувати нам цей проект навіть із фінансовою підтримкою держбюджету буде дуже важко. Тому маємо надії на розуміння районної та обласної влади та співпрацю для реалізації цього проекту, - Микола Торяник, голова Хотінської ОТГ.

smittya 3 copy

За словами Володимира Лукаша, голови Степанівської ОТГ, проект досить затратний. Тому до його реалізації можуть бути залучені підприємства на території області для виготовлення необхідного оснащення. А це у свою чергу, також сприятиме розвитку місцевих товаровиробників.

Завод буде розрахований на 20 тис тонн і вище. Це розрахунковий об’єм відходів, який планують отримати від реалізації проекту. Адже одна людина на добу продукує до 2 кг відходів. Для прикладу, лише одна Миколаївська ОТГ [Сумського району] з населенням у 4000 має щороку близько 2700 тонн сміття. 

Цей проект має впорядкувати поводження із твердими побутовими відходами на території чотирьох громад, які уклали угоду про співпрацю. Це майже 30 тисяч населення, наголосив радник із питань регіонального розвитку Сумського центру розвитку місцевого самоврядування Григорій Стариков.

Паралельно проект передбачає закупівлю необхідної техніки для транспортування сміття, а також сміттєвих баків та облаштування майданчиків для роздільного збирання відходів. Також просвітницьку роботу в школах, дитсадках, організаціях на території громад.

знімок екрана о 18.52.16

Цей проект, за словами Григорія Старикова, також може мати перспективу розширення. Адже із вторинної сировини можна буде в подальшому налагодити лінію по виробництву тротуарної плитки або черепиці, також вторинна сировина може бути складовою для виробництва покриття доріг. А з органічної частини можуть бути біогаз та добрива. Утім все це буде залежати від обсягів продукції, яку буде продукувати цей сміттєсортувальний комплекс.

І плюс до всього – це нові робочі місця та надходження податків до Степанівської ОТГ, адже саме на її території буде розміщуватися завод та належати до комунальної власності.

Подібних проектів дуже мало. А ті, що є, вони фінансуються за рахунок обласного бюджету. У нас поки такої підтримки немає, тому ми будемо подавати цей проект на Фонд регіонального розвитку, аби отримати хоча б частину фінансування та будемо сподіватися, що його підтримає керівництво області, - Григорій Стариков, радник з питань регіонального розвитку Сумського "Центру розвитку місцевого самоврядування".

знімок екрана о 18.52.27

В нашій країні, задача безпечної експлуатації та утилізації сміття має безліч проблем:

 • щодня людина створює приблизно 1,0-1,5 кг побутового сміття, що в масштабах України дорівнює ≈ від 42500 до 63750 тонн на день і ≈ від 15 млн.тонн до 24 млн.тонн на рік і щороку ця цифра збільшується на 20%
 • наразі сміттєві полігони займають 7% території України, що співрозмірно території Данії [без Ґренландії]
 • кількість нелегальних полігонів ТПВ в Україні у 5 разів перевищує кількість легальних [6:30 тисяч]
 • фільтрат з несанкціонованих полігонів ТПВ забруднює ґрунти та ґрунтові води
 • більшість санкціонованих полігонів (80-90%) застарілі та працюють у режимі перегрузки
 • в атмосферу виділяється метан, який в 21 раз шкідливіший для людини та навколишнього середовища, ніж вуглекислий газ
 • ринок сортування та комплексної переробки відходів в Україні відсутній

Проект направлено на вдосконалення системи управління побутовими відходами в чотирьох об’єднаних територіальних громадах Сумського та Білопільського районів: Степанівській ОТГ [7 368 чол.], cусідньою з нею Миколаївській ОТГ [Сумського р-ну] [4 586 чол.], сусідньою з нею Миколаївській ОТГ [Білопільського р-ну] [10 289 чол.] та Хотінській ОТГ [5 562 чол.]. Всі громади знаходяться вздовж трас Р61 та Р44.

З 1 січня 2018 року законодавчо буде заборонено захоронення на сміттєзвалищах несортованих відходів. Сміття також необхідно розділяти на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України "Про відходи", до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році. Цей пункт відповідає двом Директивам ЄС – 1999/31/EC та 2008/98/EC, які врегульовують поводження зі сміттям у країнах Європи, надають чітку послідовність дій, які необхідно виконувати із відходами, класифікують сміття, ставлять стратегічну мету – скоротити кількість відходів, які вивозять на полігони.

Проведення всебічної оцінки існуючої в зазначених громадах системи поводження з твердими побутовими відходами [ТПВ] та управління нею, застосування системного підходу до санітарно та екологічно безпечного розв'язання питань збору, транспортування, утилізації та видалення відходів є необхідними передумовами вирішення проблеми ТПВ, що набула для цих ОТГ надзвичайної гостроти і актуальності.

знімок екрана о 18.52.34

Проект відповідає завданням:

 • Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року - ціль 2 "Територіальна соціально-економічна інтеграція і просторовий розвиток", операційна ціль – забезпечення комфортного та безпечного життєвого середовища для людини незалежно від місця її проживання, завдання "надання якісних житлово-комунальних послуг, забезпечення житлом", зокрема упровадження сучасних методів та технологій у сфері поводження з побутовими відходами; індикатор – питома вага утилізованих відходів до загальної кількості утворених відходів. Проект відповідає стратегії розвитку Сумської області до 2020 року: Напрям 1.Е. Розвиток територій, 1.15. Підвищення якості надання житлово-комунальних послуг та узгоджується також з:
 • з Національною стратегією управління відходами в Україні до 2030 р. [розпорядження КМУ від 8.11.2017 р. № 820-р]
 • Цілями Сталого Розвитку ООН 2016-2030 та
 • Стратегіями розвитку всіх чотирьох громад: Степанівської ОТГ [ціль 2 "Формування екологічно безпечного середовища", операційна ціль 2.1 "Впорядкування питання поводження з ТПВ", завдання 2.1.1 "Забезпечення утилізації сміття", 2.1.2 "Створення умов для роздільного збору сміття", 2.1.3 "Налагоджена комунікація з власниками щодо відходів їхніх підприємств" та операційна ціль 2.3 "Формування високої еко-культури в мешканців громади", завдання 2.3.1 "Регулярна інформаційна кампанія"], Миколаївської ОТГ, Сумського р-ну [ціль 1 "Згуртування території", операційна ціль 1.2 "Розбудова комфортного та безпечного для проживання простору", завдання 1.2.4 "Організація сортування та вивезення сміття"], Хотінської ОТГ [ціль 1 "Сталий економічний розвиток", операційна ціль 1.1 "Сприятливий бізнес-клімат", завдання 1.1.5 "Будівництво сортувальної лінії ТПВ" та ціль 2 "Нова якість життя в громаді", операційна ціль 2.4 "Просторовий комфорт", завдання 2.4.3 "Закупівля баків та облаштування сміттєвих майданчиків", 2.4.4 "Зміни в культурі населення у поводженні з ТПВ"] та Миколаївської ОТГ, Білопільського р-ну [ціль 2 "Інфраструктурний розвиток громади", операційна ціль 2.3 "Вдосконалення системи управління ТПВ", завдання 2.3.1. "Запровадження системи роздільного збору ТПВ", завдання 2.3.2. "Оптимізація системи збирання та вивезення ТПВ", завдання 2.3.3. "Залучення інвесторів для будівництва ліній переробки ТПВ", завдання 2.3.4. "Розробка програм поводження з ТВП"].

Сміттєсортувальний комплекс здійснюватиме напівавтоматичне сортування: відділення органічного сміття [яке можна переробляти на біогаз та добрива] та сортування неорганічного сміття [пластикові вироби, вироби з харчового алюмінію, склотара, макулатура]. Отримана вторсировина відправляється на пресо-пакувальну установку. Всі види отриманої вторинної сировини поетапно подрібнюють до фракції 10-50 мм [в залежності від вимог Замовника], миють, пресують та пакують в тюки з метою подальшої переобки, продажу або використання для власних потреб].

smittya e1515687008765

Проектом передбачено проведення тендеру на закупівлю 200 контейнерів для сміття ємністю 1 100 л [50 – Степанівська ОТГ, 50 – Миколаївська ОТГ [Сумського р-ну] 50 – Миколаївська ОТГ [Білопільського р-ну] та 50 – Хотінська ОТГ] та 80 контейнерів для пет-пляшки [20 – Степанівська ОТГ, 20 – Миколаївська ОТГ [Сумського р-ну], 20 – Миколаївська ОТГ [Білопільського р-ну] та 20 – Хотінська ОТГ]. Підготовка місць для встановлення контейнерів [силами ОМС].

Також передбачено придбаня трьох сміттєвозів, універсального трактора [вантажопідйомністю 1400 кг та висотою підйому 3 м] з додатковим обладнанням: насадка на трактор для автоматичного присипання, траншеєвикопувач, насадка-мийка, насадка-косилка, причеп-самоскид, відвал бульдозерний, широкий ковш, автоматичні вили для палетт.

Співробітництво громад

Міста та села мають низку питань, які складно вирішувати самостійно. Наприклад – збір, утилізація та переробка сміття, забезпечення якісного централізованого водопостачання та водовідведення, ремонт та прибирання доріг, організація пасажирських перевезень, утримання пожежної охорони тощо.

Впоратися з цим легше, якщо співпрацювати - об’єднувати кошти і зусилля з сусідніми громадами, які в цьому теж зацікавлені.

Механізм такої міжмуніципальної консолідації передбачений Законом "Про співробітництво територіальних громад", прийнятим у 2014 році.

З того часу сотні громад через укладання договорів про співпрацю поліпшили якість послуг, що надаються на їхній території.

Перелік договорів про співробітництво територіальних громад є ТУТ

Тепер, коли є успішний досвід, цей механізм починає користуватися ще більшою популярністю.

У розділі: практичні рекомендації, кращі практики, моніторинги та новини щодо співробітництва громад в Україні.