Фінансовий план для автономізованих ЦПМСД: почати не можна відкладати

Перетворення ЗОЗ із бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство - процес важливий, однак, складний. Ключове завдання такої зміни - перехід до оплати постачальників медичних послуг за конкретні результати їх діяльності.  Що перше зазнає змін? Відносини між замовником та надавачем послуг Перетворення ЗОЗ із бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство - процес важливий, однак, складний. Ключове завдання такої зміни - перехід до оплати постачальників медичних послуг за конкретні результати їх діяльності. Що перше зазнає змін? Відносини між замовником та надавачем послуг

Очільники новостворених медичних некомерційних комунальних підприємств нині стоять перед головним завданням - складання фінансового плану. Ситуація подвійна: з одного боку, менеджери мають нові повноваження, з іншого - у більшості випадків просто не знають, з чого почати.

“Правильно пропрацьований фінансовий план - дієвий інструмент у руках менеджера для ефективного планування діяльності закладу. Це вже не просто папірець, який вимагають для звітності і наприкінці року його можна відкоригувати”, - говорить Олена Решетняк, експерт Харківської експертної групи підтримки медичної реформи. Фахівець наразі проводить тренінги по всій Україні щодо складання фінансових планів в умовах реформування.

Управлінці перш за все мають навчитись новим ролям. Ключова з них - прийняття самостійних рішень. Більше немає “розпоряджень згори” і усталеної форми. А є вимога часу - первинка має працювати за власним сценарієм.

"Яка модель роботи є правильною? Немає правильної. Немає універсальної. Є та, яка підходить вам найкраще. Ту, яку ви напишете самостійно".

Управлінські рішення. Відправна точка.

 Кожен керівник має відповісти на питання: Що означає керувати організацією?

“Після того, як головні лікарі роками працювали відповідно до розпоряджень профільного міністерства, багатьом складно одразу перелаштуватись і зрозуміти: я - управлінець. І саме від моїх рішень та роботи моєї команди залежить ефективність установи та якість наданих послуг пацієнтам”, - коментує Олена Решетняк.

Така омріяна ЗОЗ самостійність вимагає і більшої відповідальності. Знати варіанти і вміти обрати оптимальний для себе - для реалізації цього завдання у первинки лишилось не так багато часу.

План. Ціль. Пріоритет.

Саме у такому порядку. І якщо із першими 2-ма позиціями питань практично не виникає, то у пріоритет управлінці намагаються поставити якомога більше позицій. Які за масштабністю та значущістю не поступаються одна одній.

“Це як із плануванням сімейного бюджету. Ми не можемо одночасно спланувати навколосвітню подорож, народження дитини та отримання другої вищої освіти. Дуже важливо визначити для діяльності закладу один (максимум два пріоритети) і сконцентруватися саме на їх реалізації”, - коментує Олена Решетняк.

Якщо пріоритетів буде багато, продовжує експерт, то на їх реалізацію не вистачить ні часу, ні коштів, ні фахівців. Зважаючи на відправну точку створеного неприбуткового підприємства, управлінська команда має визначитись, чого потребує найбільше. І в підсумку: як досягнення саме цього пріоритету вплине на успішність всієї роботи закладу.

51996370 1654086601392244 2120870875287781376 o

51432669 1653287321472172 7869439036228632576 o

51917034 1654086924725545 3787452829065543680 o

Організація діяльності амбулаторії. Крок за кроком.

Максимально прописана таблиця починаючи від планованого кількісного охоплення пацієнтів. Яка кількість реально проживає? Який вік? Скільки лікарів, медсестер, реєстраторів, адмінперсоналу потрібно? Комунальні послуги, амортизація, видаткові матеріали, послуги сторонніх організацій. Закладу вигідніше тримати автомобіль із водієм чи запросити на роботу лікаря із власним авто і компенсувати йому паливо та амортизацію? Лише пропрацювавши всі пункти спільно з командою, можна отримати справжній результат, а не “дані зі стелі”.

На цьому етапі вже формується нове і незвичне для первинки “А скільки я зароблю?” Відповідь на це питання - підписна кампанія. На перше місце мають вийти консультації саме із лікарями. І, відповідно, план дій: скільки охоплено - скільки буде станом на 1 липня 2019 року. Із розбивкою по місяцях.

“На цьому етапі багатьох спантеличує питання: “А скільки платити головному лікарю”? Якщо із сімейними лікарями та медсестрами все зрозуміло: рівень зарплатні напряму залежить від кількості підписаних декларацій. То, звичайно, що управлінець який керує штатом у 200 чоловік і 20 чоловік - різна відповідальність”. Головний лікар керує пакетом практик. Чим він більший, тим більшою є навантаження і відповідальність. Відповідно, і рівень заробітної плати”, - коментує Олена Решетняк.

Формування нових відносин. Як, з ким і для кого?

З лікарями, пацієнтами, владою, бізнесом. Щотижневі зустрічі, наради, індивідуальні бесіди - must have у роботі управлінця. Система мотивації - аргументована та індивідуальна. Прикладом: чим мотивувати пацієнта, щоб він підписав декларацію саме із вашим лікарем? За що найбільше цінують свою роботу ваші лікарі?. “Ключик до кожного” - індивідуальний, тож і тут “інструкція до використання” - відсутня.

Вважати, що кожен лікар хоче набрати 1800 пацієнтів - помилково. Так, є ті, хто прагне заробляти більше,відповідно і часу роботі приділяє більше. Разом із тим, є лікарі, у кого маленькі діти чи родина. І для них сім'я буде пріоритетом, тож підписувати декларації із більш 1000-1200 пацієнтів вони навряд чи схочуть. Схожа ситуація і з пацієнтами: для когось важливим є близьке розташування лікарняного закладу, інший - йде ко конкретного фахівця.

51275646 1653287328138838 5794498846146953216 o

51325149 1653287161472188 2592332922883145728 o

Індикатори успішності діяльності установи. З чим не плутати?

Якщо первинка ставить собі амбітні цілі, то вона має чітко визначати критерії їх успішності. Не можна просто сказати “ми будемо кращими”. Така теза потребує роз'яснення. Кращими за кого? Чи на якій території? Або у порівнянні з тим, як ми працювали раніше?

Індикатор якості має бути як лакмусовий папірець. Що є ознакою того, що ви досягли визначеного пріоритету? Те,що можна перевірити: оснащення, лікарський фах, кількість підписаних декларацій, розширення спектру послуг тощо.

“Фінансовий план відображає результат всіх цих етапів, а не навпаки. Фахово складений документ закріплює управлінські рішення”.