Створення гарного аналітичного тексту – магія

Пропоную певно мірою "мінімальний пакет" для максимальної експертної прокачки будь-якого аналітичного матеріалу. Правила з мого власного досвіду, і мого емпіричного досвіду за гарними текстами, яким хочеться довіряти.  Пропоную певно мірою "мінімальний пакет" для максимальної експертної прокачки будь-якого аналітичного матеріалу. Правила з мого власного досвіду, і мого емпіричного досвіду за гарними текстами, яким хочеться довіряти. 

Створення гарного аналітичного тексту – магія. Принаймні так це виглядає для читача. Однак за лаштунками цього процесу – чітке розуміння правил та навичок, які допомагають створити вдалий текст.

Використовуючі певні правила, ви завжди зможете написати актуальний експертний текст: від поста у фейсбуці до власної статті. Як випрацювати власний стиль?

Розслабтесь і кажіть усе, що хочете. Оскільки ваше єство – це і є стиль, треба лише бути собою, щоб він поступово визирнув з-під мовного мотлоху і ставав дедалі чіткішим. 

Ви можете спілкуватися із читачем дещо недбало, або ж висловлюватися максимально формалізовано, щоб підкреслити серйозність події чи важливий факт. Обидва тони годяться. Власне, будь-який тон згодиться, але не змішуйте два чи три одночасно.

Пропоную певно мірою "мінімальний пакет" для максимальної експертної прокачки будь-якого аналітичного матеріалу. Правила з мого власного досвіду, і мого емпіричного досвіду за гарними текстами, яким хочеться довіряти. 

1. Досліджуйте глибоко. Показуйте солідне історичне розуміння проблеми.  Брак часу змушує багатьох експертів робити справу "швидко". По можливості, уникайте цього. Добрий аналіз намагається враховувати ці особливості, навіть якщо "глибину" не можна чітко визначити. 

2. Уявляйте собі цілісну картину, в контексті якої ви аналізуєте свій предмет. Історична експозиція, культурні особливості, навіть ландшафт країни – це робить погляд набагато цікавішим. Іноді важливо поглянути набагато далі, якщо ми хочемо, щоб аналіз був творчим, сміливим і актуальним.

3. Вивчайте закони. Мабуть найскладніша частина, але це єдиний спосіб викристалізувати практичні форми політики. Аналіз, базований на намірах, прикрасах і ваших домислах - рано чи пізно заведе на манівці.

4. Вигадуйте нові концепти, меми,  нав’язуйте свій формат дебатів, вигадуйте нові терміни. Не бійтеся парадоксів у заголовках статей і блогів. Зараз можна все.

5. Кидайте виклик сформованим уявленням, руйнуйте всі міфи. Замовчування певних тем, або навпаки - консенсус медіа чи експертів щодо певного питання – вкрай підозрілі індикатори. Пропонуйте свій альтернативний погляд на події чи ініціативи. 

6. Не бійтеся образити носіїв влади. Будьте критичними у своїх оцінках. Однак ризик має бути завжди виваженим, а судження – заснованими на фактах. Рахуйте ставки. Кожен текст може призвести до виграшу для одних i втрат для інших. Враховуйте також цінності та суспільні інтереси. Нехтування всім цим згубне. Але часто буває, що занадто складно зробити для себе аналіз негативів/позитивів, які наступлять після публікацій тексту чи відео. 

7. Пишіть тексти, записуйте відео простою і доступною мовою. Зрозумілою навіть 12-ти річному підлітку. Жодних складних конструкцій. Не використовуйте зайву інформацію. Не шкодуйте, що деталі, на дослідження яких ви витратили дні й навіть тижні робочого часу, не будуть показані. Не нагромаджуйте статистичними даними і цифрами соціологічних досліджень. Округлюйте, подавайте усереднені значення.

8. Уникайте прямих цитат. За потреби цитуйте лише влучні вислови відомих людей. Дбайте про особисту безпеку та репутацію тих, у кого брали інтерв'ю під час підготовки до написання тексту чи зйомки відео.

9. Орієнтуйтеся на "внутрішню фокус-групу". Ваших близьких, друзів, співробітників вашої організації. Спробуйте переконати один одного, перш ніж щось радити комусь сторонньому. Проте внутрішні дискусії, незгоди й особливі думки залишайте за межами тексту. Ставтеся з розсудливою повагою до здорового глузду. 

10. Не бійтеся змінювати напрям досліджень. Болюче питання, яке активно розкручується в медіа, може легко виявитися імітацією, що відволікає увагу від чогось справді значущого. В  такому випадку, всі свої зусилля і увагу людей варто направити на головні події і наслідки, які можуть наступити.

11. Вибирайте такі політичні цілі, які noтім зможете контролювати. Люди мають різні уподобання - намагайтеся сформулювати їхній вибір у вигляді вирішення певної задачі. Будьте готовими до публічного продовження розпочатої дискусії, до хейтерінгу теми, до її агресивної політизації, яку не факт, що ви зможете контролювати. Якщо все таки доведеться, то правильно обирайте не зовсім чисті методи інформаційної боротьби. Які зможете надійно контролювати і відстежувати всі наслідки таких дій.  

12. Наприкінці тексту не давайте рекомендацій і чітких висновків. Читач має сам зрозуміти, якими будуть його наступні кроки. Подальші дії ваших читачів мають логічно випливати з того, що ви описали в текстах чи відео. Виявляйте скромність. Пересічні громадяни також можуть думати.