Чемеровецька громада. Як збудувати успішну освітню мережу

Чемеровецька територіальна громада на Хмельниччині спрямовує 60% свого бюджету на розвиток навчальних закладів та створення комфортного і доступного освітнього середовища. Про це під час онлайн навчального візиту до Чемеровецької територіальної громади розповів її голова Олександр Собань, повідомляє Укрінформ Чемеровецька територіальна громада на Хмельниччині спрямовує 60% свого бюджету на розвиток навчальних закладів та створення комфортного і доступного освітнього середовища. Про це під час онлайн навчального візиту до Чемеровецької територіальної громади розповів її голова Олександр Собань, повідомляє Укрінформ

8 червня 2021 року Програма "U-LEAD з Європою" провела другий захід із серії онлайн-візитів у найбільш успішні громади країни, що дає змогу подивитися на місцеве самоврядування під іншим кутом зору, демонструє всій країні замотивовані управлінські команди на місцях, які задають таку планку амбіцій, до якої варто підтягуватися всім іншим громадам країни.

200299400022 99716

Цього разу ми відвідали Чемеровецьку громаду Хмельницької області, в якій на сьогодні створена майже ідеальна спроможна освітня мережа. Під час цих візитів ми намагаємось передати керівникам інших громад "емоцію" – настрій голови громади і його команди, які змогли реалізувати успішні зміни.

Така "емоція" формується на порівнянні "як було, і як стало" в результаті рішення добровільно створити об’єднану територіальну громаду і почати впроваджувати зміни. Саме позитивний емоційний стан, пасіонарний настрій від місцевої  управлінської команди, який передається іншим, - це лягло в основу навчального онлайн візиту.

 • Площа громади: 620,46 км²
 • Населення: 27 938 чол.
 • Кількість старостинських округів: 22
 • Кількість населених пунктів: 46
 • Бюджет на 2021 рік: 212 млн грн.

"Якщо говорити глобально, я хочу, щоб у нас була громада європейського типу. У нас є гарний потенціал для того і ми маємо йти до того всіма доступними шляхами. Перший – це освіченість та розвиток освіти в цілому. Другий – розвиток туризму, бо поруч Кам’янець-Подільський, курортний Сатанів. Третій напрямок пов’язаний із тим, що під нами знаходиться велике джерело мінеральної збручанської води, а це дозволить створювати нові робочі місця та розвивати регіон", - зазначив Олександр Собань.

20210608 154841Голова Чемеровецької громади Олександр Собань та консультант Програми "U-LEAD з Європою" Олександр Хоруженко в цифровій студії "Будинку децентралізації" під час навчального онлайн візиту 8 червня 2021 р.

За його словами, вкладаючи кошти в розвиток освіти, громада інвестує у своє майбутнє. Щороку 60% бюджету громади спрямовують на освітню галузь, що сягає 100-110 млн грн в рік. З цієї суми 25% йдуть на розвиток, тобто для зміцнення матеріальної бази, проведення ремонтів, що дає можливість утримувати заклади у гарному стані. Для порівняння, ще 5 років тому на розвиток із загального бюджету освіти йшло лише 5%.

Чемеровецька громада була створена наприкінці 2016 року, коли жителі 34 населених пунктів об’єдналися у одну Чемеровецьку громаду та взялися господарювати у нових умовах.

Голова громади Олександр Собань говорить, що вже в 2017 році загальний бюджет  населених пунктів громади виріс більш ніж вп’ятеро.

"У 2016  році бюджет населених пунктів, які згодом вирішили увійти до складу нашої ОТГ, становив всього 26 млн.грн.  На 2017 рік ми приймали бюджет 110 млн. грн., а закінчили рік з бюджетом 139 млн.грн. Різниця очевидна", – згадує голова ОТГ.

Громада стала працювати самостійно. Крім власних доходів за рік у розвиток громади за рахунок фонду регіонального розвитку, грантів, державних субвенцій і спонсорської допомоги  додатково було залучено 44 млн.грн. В основному гроші (62% від) вкладали у розвиток освіти: проводилися ремонти у приміщеннях освітніх закладів, перекривалися дахи, утеплялися приміщення. Економити кошти у майбутньому допоможе відмова від дорогого газу і перехід на альтернативне опалення.

 • Закладів загальної середньої освіти: 19 (2 260 учнів)
 • Закладів дошкільної світи: 26 (624 дитини)
 • Дитячу юнацьку спортивну школу відвідує близько 400 школярів
 • Будинок школярів відвідує понад 600 вихованців, які замаються в 62 групах

Вже в перший рік роботи об’єднаної громади у Чемерівцях, і в інших населених пунктах громади, майже у всіх дитячих садочках і школах громади були встановлені твердопаливні котли.

Чемеровецька громада ефективно використовувала й інфраструктурну субвенцію. У 2017 році всього надійшло 9 млн.300тис. грн. на різні проекти, зокрема на зміцнення матеріально-технічної бази комунального підприємства (придбали техніку, яка обслуговує тепер не тільки Чемерівці, а й усі старостати), на облаштування освітлення сільських вулиць. У 2018 році 7 млн.300тис.грн інфраструктурної субвенції повністю використали на освітлення сіл громади.

20210608 141909Цифрова студії "Будинку децентралізації" у Київі 8 червня 2021 р.

За період 2017-2020 рр.:

 • на дошкільну освіту із бюджету громади було витрачено 53 228 253 грн. (72% - заробітна плата, 8% - енергоносії, 9% - харчування дітей, 11% - придбання матеріалів та послуг)
 • на загальну середню освіту було витрачено 262 548 731 грн. (69,6% - заробітна плата, 5% - енергоносії, 2,5% - харчування дітей, 23% - проекти, матеріали, послуги)
 • на позашкільну освіту із бюджету громади було витрачено 11 804 598 грн. (80,4% - заробітна плата, 9,5% - енергоносії, 10,1% - придбання матеріалів та послуг)

Вартість утримання одного учня в рік коливається від 21 тис. грн. у Чемеровецькому НВК №1 (найменший показник) до 52,1 тис. грн. в Чорнянській ЗОШ (найвищий показник).

20210608 154729Голова Чемеровецької громади Олександр Собань в цифровій студії "Будинку децентралізації" під час навчального онлайн візиту 8 червня 2021 р.

По програмі Шкільний автобус громада сформувала автобусний парк із 18 автобусів, послугами яких сьогодні користується 525 школярів. Частину дітей до шкіл і вихованців до дитячих садочків батьки підвозять самостійно власним авто. На придбання 6 шкільних автобусів із державного бюджету було виділено 11 026 600 грн., а з місцевого бюджету – 2 986 000 грн. співфінансування.

Наразі у громаді створили майже оптимальну освітню мережу для дітей, що проживають на її території.

"У нас школа, поруч музична школа, художня школа, бібліотека, дитячо-юнацька школа, будинок школяра, стадіон – і це комплекс, в якому діти можуть упродовж всього дня розвиватися. Кожна дитина в чомусь талановита, тому ми хочемо дати можливість розкрити дітям свої таланти і розвивати те, що вони можуть робити", - додав голова громади.

20210608 140955Директор Програми "U-LEAD з Європою" Бастіан Файгель (Bastian Veigel) говорить вітальні слова під час навчального онлайн візиту до Чемеровецької громади (Хмельницька обл.)

Як розповіла заступниця Чемеровецького селищного голови Юлія Повар, громада завершує створення стратегії розвитку, пріоритетами якої будуть розвиток освіти, спорту, молодіжного руху.

"У перспективі - розвиток дошкільної, загальної середньої і позашкільної освіти. Сьогодні основними своїми завданнями ми вбачаємо і оптимізацію позашкільної освіти, тому що маємо 4 заклади, на які спрямовують понад 11 млн грн у рік. Ми реорганізуємо будинок школяра, музичну та художню школи в одну мистецьку школу. Хочемо, щоб громада була комфортною не тільки для дорослих, а й для дітей. Щороку ми збільшуємо дитячі локації, плануємо розвиток додаткових видів спорту, проводимо різноманітні фестивалі і плануємо в цьому напрямку розвиватися", - акцентувала Юлія Повар.

Голова тергромади Олександр Собань повідомив, що у перспективі планують зменшити видатки на освіту, але таким чином, аби це не позначилося на якості освітніх послуг.

Формування спроможної освітньої мережі з перших днів стало першочерговим пріоритетом для управлінської команди Чемеровецької громади. Основними завданнями для функціонування спроможної освітньої мережі стали:

 • забезпечення доступності якісної освіти для всіх дітей, зручне розміщення всіх закладів в одній локації
 • забезпечення системності та безперервності освітніх послуг (дошкільна, загальна середня та цікава позашкільна освіта)
 • ефективне використання ресурсів (кадрових, інфраструктурних, фінансових, матеріально-технічних), які громада отримала від державних та інших (недержавних) фондів

200211400578 224112Голова Чемеровецької громади Олександр Собань та консультант Програми "U-LEAD з Європою" Олександр Хоруженко в цифровій студії "Будинку децентралізації" під час навчального онлайн візиту 8 червня 2021 р.

Олександр Собань: "Діти – це наше майбутнє. Вкладаючи в дітей – ми вкладаємо у перспективу. Я розумію, що велика частина дітей десь поїде з цього міста. Але якась і залишиться. І вони мають розвивати після нас цей регіон. Ми щорічно 60% бюджету громади ми вкладаємо в освіту. Бюджет на видатки освіти коливається від 100 до 110 млн грн. на рік. І з цього бюджету освіта 25% має на розвиток, тобто капітальні вкладення. Це зміцнення матеріальних баз, ремонти приміщень, створення умов комплексно для навчання. До створення обєднаної громади ця частка складала 5%. І це дає нам можливість сьогодні тримати заклади освіти в такому гарному стані. Ми зобовязані модернізувати освітянську мережу. Наші діти заслуговують на кращі умови. Влада повинна створити умови, щоб дитина могла зайнятися тим, що вона хоче. Обирай! Спробував те, спробував інше, і на кінець вона зупиниться на чомусь, ви розумієте? І ми все для цього і створили! ". 

У 46 населених пунктах Чемеровецької громади проживає понад 28 тис. населення. У 19 закладах загальної середньої освіти навчаються 2260 школярів, а у 26 дошкільних закладах виховують 624 дитини.