Іллінецька громада. Нові стандарти медицини на первинному рівні

Іллінецький міський голова Володимир Ящук говорить, що їхня територіальна громада однією з перших у Вінницькій області взяла під опіку сімейну медицину. Він визнав, що на початку і сам не був упевненим в успішності такого кроку Іллінецький міський голова Володимир Ящук говорить, що їхня територіальна громада однією з перших у Вінницькій області взяла під опіку сімейну медицину. Він визнав, що на початку і сам не був упевненим в успішності такого кроку

11 червня 2021 року Програма "U-LEAD з Європою" провела третій захід із серії онлайн-візитів у найбільш успішні громади країни, що дає змогу подивитися на місцеве самоврядування під іншим кутом зору, демонструє всій країні замотивовані управлінські команди на місцях, які задають таку планку амбіцій, до якої варто підтягуватися всім іншим громадам країни.

Цього разу ми відвідали Іллінецьку міську громаду Вінницької області, в якій на сьогодні створена одна з найкращих спроможних мереж первинної ланки охорони здоров'я. Під час цих візитів ми намагаємось передати керівникам інших громад "емоцію" – настрій голови громади і його команди, які змогли реалізувати успішні зміни.

Така "емоція" формується на порівнянні "як було, і як стало" в результаті рішення добровільно створити об’єднану територіальну громаду і почати впроваджувати зміни. Саме позитивний емоційний стан, пасіонарний настрій від місцевої  управлінської команди, який передається іншим, - це лягло в основу навчального онлайн візиту.

183589846 128881532634970 7701433415428150345 nБорисівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Іллінецька міська громада, Вінницька область, 2021 р.

  • Площа громади: 470 км²
  • Населення: 22 560 чол.
  • Кількість старостинських округів: 11
  • Кількість населених пунктів: 30
  • Бюджет на 2021 рік: 215 млн грн.

Через рік після старту децентралізації в Іллінецькій міській раді порахували: якщо Іллінці створять і зберуть навколо себе об’єднану територіальну громаду, вона отримуватиме до свого бюджету 60 % податку на доходи фізичних осіб від підприємств, які працюють на її території. Цього платежу місто не мало.

А більші надходження — це більші можливості вкладати у розвиток міста й навколишніх сіл. Саме тому 2016 року створили Іллінецьку ОТГ, яка стала однією з найбільших у Вінницькій області та успішним прикладом для інших.

Володимир Ящук, голова Іллінецької міської громади: "Мотивацію шукати не потрібно. "Варягами" багато не зробиш. Якщо ти тут не народився, якщо тобі не близькі кожен, хто проходить мимо і вітається, то багато думаю ти не зробиш. Якщо позиції держава не здасть, і все те, що закладено в децентралізацію в частині, що покладена на виконання органами місцевого самоврядування залишиться, я можу сказати, що децентралізація - це найбільш успішний проект, який сьогодні існує в Україні".

184033930 128881485968308 7421636263199842086 nКомунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Іллінецької міської ради

На території об’єднаної громади створений комунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Іллінецької міської ради, в складі якого функціонує 6 амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 17 фельдшерсько-акушерських пунктів та 1 пункт здоров’я, які забезпечені усім необхідним медичним обладнанням та інвентарем. Із амбулаторій загальної практики сімейної медицини – 1 міська (Іллінецька) та 5 сільських амбулаторій монопрактики (Бабинська, Борисівська, Жорницька, Сороцька та Тягунська).

Медичне обслуговування Іллінецької міської громади на первинному рівні здійснюють 9 сімейних лікарів в Іллінецькій АЗПСМ та по одному лікарю в сільських амбулаторіях. Кількість обслуговуючого населення – 21 579 чол., з них задекларованих осіб – 19 900 чол., що становить 92%.

img 20210611 180352 677Голова Іллінецької міської громади Володимир Ящук та консультант Програми "U-LEAD з Європою" Олександр Хоруженко в цифровій студії "Будинку децентралізації" під час навчального онлайн візиту 11 червня 2021 р.

КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Іллінецької громади працює за сучасними принципами. Головний лікар Олександр Бабушок переконаний, що клієнтоорієнтованість, ефективне використання ресурсів, гідна заробітна плата та сучасні підходи в управлінні є запорукою успіху повноцінного підприємства, яке надає медичні послуги.

Олександр Бабушок, головний лікар КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Іллінецької громади:

"Якщо правильно розуміти переваги цієї реформи охорони здоров'я, то це дає велике поле діяльності керівнику медичного закладу. Ми відійшли від тарифної сітки оплати праці медичних працівників. У нас є один документ, який регламентує обіг фінансів, – це колективний договір, який розроблявся і приймався на зборах трудового колективу. Заробітна плата сімейного лікаря зросла до 18 тисяч гривень, якщо сімейний лікар обслуговує нормативну кількість декларацій. Тобто, норматив для сімейного лікаря становить 1800 людей, і за цю кількість пацієнтів він отримує 18 тисяч гривень зарплати. Зарплата медсестри сімейного лікаря становить рівно половину від зарплати цього лікаря".

Він говорить, що, крім основної зарплати, сімейні лікарі та їхні медсестри можуть отримувати стимулюючі надбавки, що передбачено колективним договором, який укладено між керівником закладу і профспілкою.

"У нас розроблено механізм стимулювання роботи сімейного лікаря, медсестри і тієї бригади, яка надає медичну допомогу. Ми розробили показники доплати за якість обслуговування, при розробці яких ми брали досвід ВООЗ. Ці показники вираховують щоквартально. Є 4 головні критерії – раннє виявлення онкохвороби, раннє виявлення туберкульозу, виконання календаря щеплень і відсутність скарг у пацієнтів. За кожен показник можна заробити до 2,5 балів. Усі ці бали у підсумку можуть призвести до 10% надбавки від зарплати сімейного лікаря. Тобто, додатково можна заробити ще 1800 гривень, для медсестри до 900 гривень додаткового заробітку може бути", - додав керівник закладу.

 img 20210611 180428 747Голова Іллінецької міської громади Володимир Ящук та консультант Програми "U-LEAD з Європою" Олександр Хоруженко в цифровій студії "Будинку децентралізації" під час навчального онлайн візиту 11 червня 2021 р.

Підприємство сформувало оптимальну структуру, де команда з надання ПМД складається з сімейного лікаря, медсестри та фельдшера, який працює у ФАПі.

За результатами оптимізації зі 108 штатних посад залишилось 76. Частина медсестер вийшли на пенсію, частина працевлаштована на інші посади, а декілька людей стали на облік у центрі зайнятості.

"Як тільки є вакансія, з центру зайнятості ми людину забираємо назад працювати. За таким механізмом вже працевлаштували двох вивільнених під час оптимізації працівників", - зазначив Олександр Бабушок.

Сьогодні підприємство, не скоротивши мережу ФАПів, повністю забезпечує своє функціонування за рахунок коштів від НСЗУ. Засновник підприємства – Іллінецька міська рада – зі своєї сторони фінансує оплату комунальних послуг та різні програми розвитку первинної допомоги в ОТГ. Однією з таких є програма безкоштовної діагностики цукрового діабету для жителів громади.

"Управління персоналом, формування якісних показників та критеріїв ефективності роботи забезпечить розвиток підприємства та нарощення клієнтської бази. В сучасних умовах платити потрібно за якість медичних послуг, а не за кількість набраних пацієнтів", - переконаний головний лікар Олександр Бабушок.

Для підвищення ефективності роботи в ЦПМСД запроваджуються ключові показники ефективності, які розроблені виходячи з чинного законодавства та стратегічних цілей закладу охорони здоров’я.

Такий підхід до управління в охороні здоров’я дасть змогу бути конкурентними та ефективними в сучасних умовах господарювання.

img 20210611 180342 960Цифрова студії "Будинку децентралізації" у Київі 11 червня 2021 р.

Іллінецький міський голова Володимир Ящук говорить, що їхня територіальна громада однією з перших у Вінницькій області взяла під опіку сімейну медицину. Він визнав, що на початку і сам не був упевненим в успішності такого кроку.

"Було багато труднощів, було багато проблемних питань. Бо не було практики того, як ми маємо далі жити, на кого маємо рівнятися, на кого подивитися. Ми йшли своїм шляхом, і результати, які є, думаю, ми можемо ними пишатися. Я вважаю, що медицина повинна бути для людей похилого віку, для дітей, для людей, які не спроможні забезпечити і оплатити собі медичне страхування чи обслуговування. Для цього є влада, яка повинна їм у цьому допомогти", - говорить голова громади.

Він вважає, що фінансування медицини, освіти й культури повинна брати на себе громада.