Завершилася робота першої сісії школи професійної журналістики "Нова Україна"

Завершилася робота першої сісії школи професійної журналістики "Нова Україна"

Перша сесія Школи професійної журналістики "НОВА УКРАЇНА", що відбулася одразу по закінченні сесії УШПС, була присвячена питанняметнонаціональної політики України (а особливо становищу кримсько-татарського народу), національної консолідації та сучасних ідеологій, а також ролі медіа в громадянському суспільстві та правам й обов’язкам журналістів.

Школа професійної журналістики "НОВА УКРАЇНА"  – це майданчик для спілкування професійних журналістів, обміну знаннями, досвідом, ідеями, ініціативами та інноваціями, а також поглиблення знань та навичок роботи в різних жанрах. Місією Школи є професійний розвиток та підтримка лідерів української журналістики, авторитетних та відповідальних представників професії, які поділяють та відстоюють високі стандарти журналістики, дотримуються етичних принципів, розуміють природу журналістської професії, є гнучкими до запровадження інноваційних підходів, сповідують ідеали незалежних засобів масової інформації у демократичному суспільстві та розділяють європейські цінності. Цього року в рамках проекту з-поміж 200 кандидатів було обрано 26 журналістів з різних міст України.

Вже традиційно сесію відкрив Ігор КОГУТ, Директор Школи професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА», Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив.

В рамках першої сесії було проведено круглий стіл на тему «Сучасні виклики журналістики» за участю Єгора СОБОЛЄВА, Координатора Незалежного бюро журналістських розслідувань «Свідомо» та Вікторії СЮМАР,  Виконавчого директора Інституту масової інформації. Цей круглий стіл викликав неабиякий інтерес і дискусію в учасників Школи, оскільки торкнувся найбільш гострих  питань в сьогоднішній журналістиці. Зокрема, проблемних моментів журналістської етики, цензури, «джинси», працевлаштування журналістів. Також було акцентовано увагу на ролі Інтернету в сучасній журналістиці, висвітлено особливості функціонування традиційних та нових медіа.

Також в рамках першої сесії відбулась лекція Євгена БИСТРИЦЬКОГО,  Виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження», на тему «Громадянське суспільство: роль медіа». Євген БИСТРИЦЬКИЙ розповів про те, які ЗМІ можуть вважатися незалежними, що таке приватність інформації. Також було зазначено, що суть будь-якого дійсно громадського утворення, а загалом і громадянського суспільства, полягає у публічності його інтересів та їх захисту і просування. Тому ЗМІ відіграють важливу роль у визначенні поняття розвинутої суспільнісності. Його можна визначити як відкритість громадянського суспільства, тобто як можливість оприлюднювати всі владні дії, всі спрямовані на інших вольові акти.

Під час сесії виступив також Андрій МЕЛЕШЕВИЧ, Декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор політичних наук Сіракузького Університету США, з доповіддю на тему «Українські політичні партії: ненадійні партнери демократії». Андрій МЕЛЕШЕВИЧ зауважив, що рівень здатності ідентифікувати партії в суспільстві виріс, і цей факт в свою чергу має призвести до збільшення політичної відповідальності партійних утвроень.

В межах першої сесії виступив також Володимир ФЕСЕНКО, Голова Правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, з лекцією на тему “Проблеми та перспективи національної консолідації України“. Він наголосив на важливості консолідації еліт, яка б відбувалася паралельно з консолідацією влади.

Лекція Наталії АМЕЛЬЧЕНКО, завідувача кафедри політології Національного університету “Києво-Могилянська Академія”, кандидата філософських наук, доцента, мала тему: “Сучасні ідеології: виклики глобалізації“. Наталія АМЕЛЬЧЕНКО розповіла учасникам Школи про історію виникнення трьох основних модерних ідеологій: консерватизму, лібералізму та соціал-демократії, а також наголосила,  що у сучасному українському суспільстві ідеологічно «чистих» партій не існує, положення викладені у програмах українських партій свідчать про процеси зближення їх ідеологічних позицій.

В межах першої сесії виступила й Вікторія СЮМАР, Виконавчий директор Інституту масової інформації, з доповіддю на тему «Україна у світовому контексті: рівень висвітлення міжнародної тематики в українських ЗМІ». Вікторія відзначила, що однією з головних проблем української журналістики та експертного середовища є недостатність аналізування контексту тієї чи іншої інформації, що не дає можливості адекватно реагувати на поставлені виклики.

Тетяна КОТЮЖИНСЬКА, Президент Асоціації медіа юристів України,  доповідала на тему «Права і обов’язки журналістів».  Пані Котюжинська наголосила  на тому, що особливістю законодавчої бази регулювання дільності ЗМІ в Україні є її галузевість, що вказує на певну демократичність і гнучкість.

Цього ж дня учасники мали змогу здійснити ознайомчу екскурсію до м. Бахчисарай, де Олекса ГАЙВОРОНСЬКИЙ, Заступник директора з наукової роботи Бахчисарайського історико-культурного заповідника, показав та розповів учасникам про побудову історико-археологічного музею «Салачик».

Також у Бахчисараї відбулася зустріч із Рефатом ЧУБАРОВИМ, народним депутатом України ІІІ-V скликань, Заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу, який ознайомив учасників Школи з історією депортації кримсько-татарського народу та його сьогоденням . Відповідаючи на питання учасників, Рефат ЧУБАРОВ спростував деякі твердження, що побутували серед слухачів Школи щодо кримських татар та наголосив на винятковій ролі української держави у поверненні кримських татар на свою Батьківщину.

В рамках першої сесії виступив Всеволод РЕЧИЦЬКИЙ, Конституційний експерт Харківської правозахисної групи, з доповіддю на тему «Філософія свободи слова». Всеволод РЕЧИЦЬКИЙ запропонував розглянути інформацію як частину символічної реальності. З огляду на це потрібно відштовхуватися від аналізу природи і функцій символічних форм. Найважливішою якістю символічної реальності є здатність творити. Творити і ділитися результатами творчості — означає обмінюватися інформацією. Інформація — це новизна, яка може бути усвідомлена. Тому адресат є необхідним атрибутом інформації.  Пан РЕЧИЦЬКИЙ висловив думку про те, що інформація — це кількість непередбачуваного (нового) у повідомленні, що має сенс і поширюється від одного суб’єкта інформаційних відношень до іншого, причому повний ефект передачі інформації залежить від засобів та можливостей її тлумачення і прочитання автором, ретранслятором і адресатом.

Володимир ПРИТУЛА, Голова Комітету із моніторингу свободи преси в Криму, прочитав  для слухачів Школи лекцію “Національні питання: особливості кримської політики“, що стала завершальним акордом кримської тематики даної сесії Школи професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА».

В останній день сесії Олександр ХОРУЖЕНКО, Директор Центру досліджень  регіональної політики, Редактор журналу “Експерт”,  виступив із доповіддю на тему «Інтернет-медіа: досвід функціонування в Україні». Олександр розповів про практику заснування і функціонування аналітичного центру в рамках якого здійснюється громадський контроль, моніторинг суспільної думки. Інформаційно-аналітичним підкріпленням центру стало створення Інтернет – телебачення. В цілому дана організація була створена для можливості впливу на громадську думку, прийняття рішень на рівні обласної і міської адміністрації, а також для розроблення власних політичних продуктів – так звана формуюча аналітика.

Наступні сесії Школи професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА» відбудуться в Києві, Одесі та Львові.

Детальну інформацію про Школу професійної журналістики «НОВА УКРАЇНА» дивіться за адресою http://www.mediaschool.parlament.org.ua

За додатковою інформацією звертайтеся до програмного менеджера Школи Марії Коваль (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) або асистента Галини Тищенко (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) за тел.:  8 044 531 37 68.

Фотогалерея