Експертне обговорення "Виклики місцевих виборів в Україні" (квітень, 2010)

Експертне обговорення "Виклики місцевих виборів в Україні" (квітень, 2010)

15 квітня 2010 року в інформаційному агентстві УНІАН пройшло експертне обговорення на тему "Виклики місцевих виборів в Україні".

У заході взяли участь представники Мережі підтримки реформ: Олександр Хоруженко (Директор Центру досліджень регіональної політики, Суми), Ігор Когут(Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив), Геннадій Максак (Президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень, Чернігів), Денис Ковриженко (Директор з правових питань Лабораторії законодавчих ініціатив), Олександр Черненко (Голова Правління ВГО "Комітет виборців України"). 

Учасники обговорення презентували експертні позиції аналітичних центрів з різних регіонів України щодо найбільш актуальних питань місцевих виборів.

Крім того на заході була оприлюднена Заява представників Мережі підтримки реформ щодо засад проведення місцевих виборів в Україні. Мережа погодилася з тим, що законодавство про місцеві вибори (зокрема – в частині про виборчу систему) є далеким від досконалості і потребує суттєвого доопрацювання. Водночас учасники Мережі наголосили на тому, що скасування дати вже призначених чергових місцевих виборів, якими б аргументами воно не підкріплювалось, прямо суперечить Основному закону держави і, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 10 червня 2009 року (№ 14-рп/2009), є порушенням виборчих прав громадян.

Мережа підтримки реформ розділяє стурбованість Верховної Ради проблемою правового регулювання місцевих виборів та вітає ініціативу проведення парламентських слухань «Реформування законодавства України про місцеві вибори в інтересах територіальних громад», що відбудуться 12 травня 2010 року. На цих слуханнях представники Мережі закликатимуть парламент невідкладно призначити дату проведення чергових місцевих виборів; внести зміни до Конституції, які б уніфікували строки повноважень депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів та визначити строк повноважень депутатів місцевих рад і відповідних голів  з дати чергових, а не позачергових виборів; вжити заходів, спрямованих на запобігання одночасному проведенню місцевих і загальнонаціональних виборів; дослухатися до інших пропозицій, викладених у Заяві.

Ігор Когут, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, відзначив під час обговорення: «Ситуація складається так, що викликом для сучасної України вже є не лише конституційна, політична та фінансово-економічна криза з шаленими зовнішніми  боргами і неспроможністю конкурувати, домовлятися і врегулювати бюджетний та управлінський процес. Викликом залишаються інституційні реформи, ніхто не говорить про логіку адміністративної реформи, місцевого самоврядування, реформи політичних інститутів  та інститутів влади, зокрема парламенту. Викликом є елементарне збереження засад демократії. В даному контексті скасування місцевих виборів та маніпуляції навколо дати виборів можна розглядати як випробування політичного класу на прихильність до демократичних цінностей. Ми повинні зробити все аби вибори в Україні відбувалися регулярно, і щоб виборча система забезпечувала представницький характер влади на всіх рівнях». Також Ігор Когут анонсував громадські обговорення ситуації, що склалася з місцевими виборами, та пропозицій щодо виходу з неї, в різних регіонах України. «Справа реформ – це не лише справа політиків. Вона має стати також ділом самих широких кіл громадськості, експертів, представників місцевого самоврядування», – сказав Ігор Когут.

Олександр Черненко, Голова Правління ВГО «Комітет виборців України», наголосив: «Антиконституційність рішення Верховної Ради про скасування місцевих виборів очевидна і без рішення Конституційного Суду. Тому президент і правляча коаліція повинні не шукати причини для виправдання скасування виборів, а забезпечити дотримання Основного закону. Для цього необхідно першочергово зробити кілька речей: у проекті бюджету на 2010 рік передбачити в повному обсязі фінансування місцевих виборів, протягом діючої сесії змінити законодавство про місцеві вибори та призначити дату їх проведення. Це «задача мінімум». «Задача максимум»: розпочати процес внесення змін до Конституції у частині строку повноважень місцевих голів і місцевих рад, щоб виборець голосуючи за них точно знав, на який час він делегує обраних осіб у владу. Попри всі заяви, що наступні місцеві вибори будуть «складні» і «брудні» лише вони здатні повернути в українську політику хоч якусь конкурентність, яка вже майже зникла звідти». Експерт зробив висновок про те, що політична доцільність в даній ситуації перемогла і правове поле, і здоровий глузд. «Чомусь ні опозиція, ні позапарламентські партії, ні навіть міжнародні організації не виступають проти скасування парламентом місцевих виборів. Це, очевидно, свідчить про їх зацікавленість в тому, щоб ситуація складалась саме так», – завершив свій виступ Олександр Черненко.

Денис Ковриженко, Директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив, говорив про те, що зміни до системи місцевих виборів, прийняті в 2004 році, відірвали місцеві ради від громад й занурили їх у вир політичної боротьби. «Загроза проведення місцевих виборів в різних регіонах мало чи не кожного тижня, протистояння в місцевих радах навколо питань, які взагалі не пов’язані з місцевим самоврядуванням, обрання мерів 10-30% членів громад, відсутність представництва в обласних радах майже 28% районів – ось лише деякі результати „удосконалення” Конституції та законодавства про місцеві вибори 2004 – 2005 рр. Як наслідок, – діяльність органів місцевого самоврядування, що мали б представляти інтереси територіальних громад, стає дедалі більш відірваною від потреб і запитів громадян. Настав час виправити недоліки Конституції і законодавства про місцеві вибори», – впевнений Денис Ковриженко. Також він висловив пропозиції щодо необхідності забезпечення персоніфікації системи виборів місцевих рад, введення мажоритарної системи виборів мерів великих міст, за якої міські голови будуть обиратися абсолютною (а не відносною) більшістю членів громади. Ключовим питанням, на думку експерта, також є уніфікація регулювання місцевих виборів з регулюванням загальнодержавних виборів через ухвалення Виборчого кодексу.

Геннадій Максак, Президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень, зазначив:  «В контексті реформування системи місцевих виборів необхідно розширити роль громадського сектору, який наразі є майже повністю виключеним з процесу формування органів місцевого самоврядування. По-перше, нова система має передбачати участь громадських організацій у спостереженні за виборчим процесом. По-друге, має бути легально унормована самостійна участь місцевих громадських блоків у місцевих виборах. І по-третє, має існувати можливість самовисування кандидатів на виборах до місцевих рад. Всі ці напрямки можуть значно посилити інтерес громадського сектору до участі у самоврядних структурах та долучення  громади до прийняття рішень на місцевому рівні». Геннадій Максак також акцентував увагу на тому, що місцеві вибори є індикатором політичної культури громадян, й існуюча виборча система (в якій превалюють інтереси політичних партій), на жаль, не сприяє розвитку в українців культури участі.

Олександр Хоруженко, Директор Центру досліджень регіональної політики під час експертного обговорення зупинитися регіональному аспекті проведення системних реформ і задачах, які повинні стояти перед Мережею підтримки реформ в регіональному аспекті. «Серйозного обговорення потребують питання щодо визначення оптимальної моделі для реалізації державної регіональної політики, питання щодо реформи адміністративно-територіального устрою та покращення ефективності місцевих регуляторних актів». Також він зазначив, що за умов відсутності дієвої реакції на ситуацію зі сторони політичної опозиції, функції контролю має взяти на себе громадський сектор. «В даному аспекті широкі об’єднання, на зразок Громадської мережі реформ, мають здійснювати громадський тиск на владу й спонукати її до проведення змін», – підсумував Олександр Хоруженко.

За додатковою інформацією щодо діяльності Громадської мережі підтримки реформ звертайтеся за телефоном: +38 (044) 531 37 68 або пишіть на адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. (контактна особа – Катерина Сідаш, Програмний координатор Лабораторії законодавчих ініціатив).

ЗАЯВА МЕРЕЖІ ПІДТРИМКИ РЕФОРМ ЩОДО ЗАСАД ПРОВЕДЕННЯ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ В УКРАЇНІ

STATEMENT OF THE REFORM SUPPORT NETWORK ON THE PRINCIPLES OF LOCAL ELECTIONS IN UKRAINE

ВІДЕО

Мережа підтримки реформ вимагає місцевих виборів.

О.Черненко: “Повернення до мажоритарної системи на місцевих виборах є виправданим”.

О.Хоруженко: “Вся надія на громадський сектор”.

І.Когут: “У нас забрали право обирати владу”.

Д. Ковриженко: “Існуюча система виборів відірвала діяльність місцевих рад від реальних потреб громади”.

Г. Максак: “Місцеві вибори – індикатор, що вказує, на скільки високою є політична культура”.

Неурядові організації стурбовані невизначеністю з місцевими виборами.

Г.Максак: “Взяти політичну волю в кулак і назначити дату виборів”.