Зміни до Конституції та розвиток спроможності громад у 2021 році

Зміни до Конституції та розвиток спроможності громад у 2021 році

Мінрегіон на початку червня 2021 року обговорив з представники міжнародних проектів і програм, що підтримують децентралізацію в Україні, подальші кроки у впровадженні реформи.

"Ми визначили 12 основних завдань, вирішення яких, на нашу думку, дозволить сформувати ефективне місцеве самоврядування та оптимальну системи територіальної організації влади, а отже сприятиме створенню повноцінного життєвого середовища мешканцям громад та наданню якісних і доступних публічних послуг", - сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час онлайн-засідання Підгрупи «Децентралізація» Секторальної робочої групи «Децентралізація та регіональний розвиток».

За словами заступника Міністра, для вирішення цих завдань Мінрегіон розраховує на підтримку міжнародних партнерів, особливо, що стосується експертизи і комунікації.

"Мабуть, найважче з усіх 12 завдань - зміни до Конституції. Від цього залежить більшість наших подальших кроків. Сподіваюся, що наступного тижня буде оприлюднений новий текст змін до Основного закону. Їхнє широке обговорення триває вже більше року. Учасникам дискусій за цей час вдалося досягти консенсусу з більшості питань. Але яким би якісним і узгодженим не вийшов фінальний текст, ми розуміємо, що прийняти ці зміни Верховній Раді буде непросто. Тому нам важлива експертна думка і потужна комунікаційна підтримка наших міжнародних колег. Спільно маємо переконати конституційну більшість Парламенту у необхідності і безальтернативності змін. Без цього реформа залишиться вразливою, а усі наші спільні досягнення і успіхи громад будуть під постійною загрозою", - сказав В’ячеслав Негода.

Також заступник Міністра подякував міжнародним партнерам за допомогу у створенні комунікаційних інструментів, і наголосив, що важливо продовжувати та підсилювати цю роботу.

"Ми маємо портал "Децентралізація", який став авторитетним джерелом інформації для усіх учасників реформи. Нещодавно у тестовому режимі запустили портал спроможності громад з першими 15-ма критеріями ефективності. Ці ресурси, створені за вашої підтримки, варто розвивати, бо вони роблять реформу зрозумілішою і прозорішою. Доступна для усіх інформація та дані, розміщені на цих порталах, дають можливість слідкувати за перебігом реформи, порівнювати, аналізувати, отже - приймати зважені, аргументовані рішення на усіх рівнях: від Парламенту до окремої громади. Крім того, відкрита інформація допомагає жителям громад слідкувати за діяльністю місцевої влади, знайомитися з кращими практиками сусідів, усвідомлювати важливість кожного з них для життя громади", - зазначив В’ячеслав Негода.

4

5

9

10

12

14

Посли G7 закликали прийняти законодавчі та конституційні зміни для невідворотності децентралізації в Україні

Група послів країн "Великої сімки" (G7) привіта успіх України в об'єднанні територіальних громад як приклад її потенціалу та спроможність впроваджувати реформи, необхідні не лише для ефективного врядування, а також для майбутнього процвітання і стабільності. 

"Ми продовжимо підтримку цієї реформи", - зазначається на сторінці послів G7 в Україні у Twitter.

Також у заяві йдеться, що для консолідації принципів місцевого самоврядування і субсидіарності та для забезпечення безповоротності цих реформ Україна має затвердити законодавчі та конституційні зміни, погоджені з місцевими асоціаціями й іншими зацікавленими сторонами в процесі конструктивних консультацій.

Згідно з Європейською хартією місцевого самоврядування, яку Україна підписала і зобов'язалась виконувати, ці зміни мають включати в себе:

  • передбачати визначення обсягів повноважень місцевого самоврядування з чітким розподілом повноважень і відповідальності між різними рівнями,
  • забезпечення пропорціональності й законності нагляду за місцевим самоврядуванням з боку центральних органів влади,
  • оснащення органів місцевого самоврядування відповідним законодавчим інструментарієм для забезпечення їхніх повноважень,
  • надання громадам статусу юридичної особи для прозорості, гарантованості їхньої діяльності та для запобігання корупції,
  • стабільне фінансове забезпечення органів місцевого самоврядування.